Prečo staviť na vegan výživové doplnky (aj keď nie ste vegán)?

Prečo staviť na vegan výživové doplnky (aj keď nie ste vegán)?

Ak ste vegán alebo vegetarián – Vaša voľba je jasná, čo sa týka výživových doplnkov. Všetci predsa vieme, že nejde len o pôvod aktívnej zložky vo výživovom doplnku, ale aj o vedľajšie aditíva, ktoré môžu pochádzať zo zvieracích produktov (ako napríklad želatína). A tak bez váhania siahnete po výživovom doplnku s označením “Vegan” alebo “Vegetarian”.

Ak ste ale klasický mäsožravec alebo “flexitarián”, pýtate sa – “Prečo by som mal užívať vegan/vegetarian výživové doplnky? V čom sú lepšie?”. A presne pre všetkých, ktorí ešte váhajú nad voľbou výživových doplnkov s označením “vegan/vegetarian”, prinášame 4 dôvody PREČO:

MAJÚ LEPŠIU BIOLOGICKÚ DOSTUPNOSŤ

Naše telo rozlišuje medzi prírodnými a syntentickými živinami a tým, že prírodné lepšie rozpozná, majú lepšiu biologickú dostupnosť. Jeden výskum napríklad ukázal, že ak užijeme prírodný vitamín E, telo ho dokáže absorbovať až 2x viac oproti syntetickej alternatíve. Výskumy taktiež potvrdili, že prírodné ingrediencie majú dlhodobejší efekt ako syntentické a pomáhajú znižovať hladinu oxidatívneho stresu.

BEZ TOXÍNOV

V súčasnej dobe veľmi radi staviame na výživových doplnkoch, aby sme telu dodali potrebné živiny. Zabúdame však, že aj doplnky stravy nám dokážu aj uškodiť, najmä ak ich užívame viac, ako je potrebné. Viac vitamínov vo vode rozpustných (vitamíny C a skupiny B) vie telo vylúčiť, ale s vitamínmi rozpustnými v tukoch (A, D, E, K) je to horšie. Naviac, ak užívame syntetické výživové doplnky, telo nám dokáže zároveň “zamoriť” nechcenými látkami. Preto je vhodnejšie pri výbere staviť na prírodné výživové doplnky.

PRE ALERGIKOV

Výživové doplnky s označením “Vegan” a “Vegetarian” sú vhodnejšie pre alergikov, nakoľko majú menej vedľajších účinkov. Taktiež takéto doplnky bývajú bez GMO, konzervantov, cukrov a syntentických chemikálií, čím sú bezpečnejšie na užívanie.

VIAC ETICKÉ

Či už ste vegán/vegetarián alebo nie, jedno musíte uznať – prírodné výživové doplnky sú viac etické. Aj malé kroky dokážu pomôcť prírode a plánete. V dnešnej dobe je konzumácia a produkcia výživových doplnkov naozaj na vrchole a tak – hoci si neviete predstaviť svoj život bez konzumácie mäsa, môžete spraviť malý lepší krok aspoň pri voľbe výživových doplnkov.

“Ľudia sú súčasťou prírody, preto by nemali byť proti nej”

Marc Bekoff