Slovník pojmov: Zdravie

Slovník pojmov: Zdravie

26-deoxyakteínZložka čiernej rasce. Patrí do skupiny chemických zlúčenín nazývaných triterpénové glykozidy.
A1CKrvný test, ktorý meria priemernú hladinu cukru (glukózy) vo vašej krvi za posledné 3 mesiace. Na diagnostiku cukrovky 2. typu sa používa test A1C. Ukazuje tiež, ako dobre boli kontrolované hladiny glukózy v krvi. Tiež sa nazýva test hemoglobínu A1C.
abetalipoproteinémiaZriedkavé dedičné ochorenie, pri ktorom črevo nedokáže absorbovať tuky a vitamíny rozpustné v tukoch z potravy. Spája sa s tukovou stolicou, hnačkou, nervovými problémami a očnými chorobami.
absorpciaVo výžive ide o proces presunu bielkovín, sacharidov, tukov a iných živín z tráviaceho systému do krvného obehu. Väčšina absorpcie prebieha v tenkom čreve.
ACE inhibítorInhibítor angiotenzín-konvertujúceho enzýmu. Liek používaný na liečbu vysokého krvného tlaku, mŕtvice, srdcového infarktu, cukrovky a problémov s obličkami.
adenómTyp nádoru, ktorý je benígny (nie rakovina).
ADHD / Porucha pozornosti a hyperaktivityBežná duševná porucha, ktorá sa zvyčajne vyvíja pred dosiahnutím veku 7 rokov a môže pokračovať až do dospelosti. Symptómy zahŕňajú nepozornosť, nadmernú impulzívnosť a/alebo neschopnosť zostať v pokoji a ticho.
aditívny efektKeď kombinácia dvoch alebo viacerých liekov, doplnkov stravy alebo iných terapií prináša lepší výsledok ako jeden liek, doplnok stravy alebo terapia podávaná samostatne. Napríklad kombinácia valeriány lekárskej s alkoholom môže mať silnejší sedatívny účinok ako samotná valeriána.
agentmedicíne liek, doplnok stravy, iná látka alebo postup, ktorý sa používa pri diagnostike, skríningu, prevencii alebo liečbe choroby.
AI / Odporúčaný denný príjemOdporúčaný denný príjem živín odhadnutý Ústavom medicíny na splnenie alebo prekročenie množstva potrebného na udržanie primeranej výživy pre väčšinu ľudí v určitej životnej fáze a skupine pohlavia. AI sa stanoví, keď nie je k dispozícii dostatok informácií z vedeckého výskumu na určenie odporúčanej diéty (úroveň príjmu potravy, ktorá je dostatočná na splnenie požiadaviek na živiny väčšiny ľudí).
Aleurónová vrstvaAleurón je jedna vrstva buniek medzi endospermom a otrubami v celozrnných výrobkoch. Oficiálne je súčasťou endospermu, ale počas spracovania sa stráca spolu s otrubami. Obsahuje bielkoviny, tuky, vitamíny a minerály.
aknéNiekedy závažné kožné ochorenie, ktoré sa bežne vyskytuje na tvári, krku, chrbte a hrudníku a zahŕňa biele bodky, čierne bodky a pupienky. Ťažké akné môže byť bolestivé a môže zanechať trvalé hlboké jazvy.
akteínZložka čiernej rasce. Patrí do skupiny chemických zlúčenín nazývaných triterpénové glykozidy.
akútneNáhle, ťažké a nie dlhotrvajúce.
alfa-karoténLátka nachádzajúca sa vo farebnom ovocí a zelenine, ako je tekvica, mrkva, zimná tekvica a mandarínky. Ide o karotenoid, ktorý telo dokáže premeniť na vitamín A.
alfa-tokoferolForma vitamínu E, ktorá sa nachádza v najväčšom množstve u ľudí a je najaktívnejšou formou vitamínu E. Je to antioxidant.
alternatívna medicínaSkupina rôznych medicínskych a zdravotníckych systémov, postupov a produktov, ktoré sa používajú namiesto konvenčnej medicíny.
Alzheimerova chorobaChoroba mozgu, pri ktorej sa pomaly ničí myslenie, pamäť a schopnosť uvažovania. V pokročilých štádiách sa postihnutý človek stáva dezorientovaným a zmäteným, má zmeny nálady a správania, má problémy s rozprávaním, chôdzou a prehĺtaním. Alzheimerova choroba je progresívna, nezvratná a nevyliečiteľná.
AMD / vekom podmienená degenerácia makulyOchorenie oka, ktoré vedie k strate centrálneho „priameho“ videnia. AMD je hlavnou príčinou straty zraku u starších ľudí.
aminokyselinyAminokyseliny sú stavebnými kameňmi všetkých bielkovín. Existuje 20 rôznych aminokyselín, ktoré sa kombinujú v rôznych sekvenciách, aby vytvorili všetky proteíny potrebné pre metabolizmus a rast. Naše telo si dokáže vyrobiť 12 týchto aminokyselín z recyklovaných bielkovín; ďalších osem však musí pochádzať z potravy, ktorú jeme.
anémiaStav, pri ktorom je počet červených krviniek v krvi alebo množstvo hemoglobínu v nich nižšie ako normálne, čo spôsobuje stav, pri ktorom červené krvinky nie sú schopné dodávať dostatok kyslíka do všetkých tkanív v tele. Hemoglobín je látka v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík do buniek vášho tela.
anencefáliaStav, pri ktorom sa dieťa narodí bez väčšej časti mozgu a lebky. Mozog nemusí byť pokrytý kosťou alebo kožou. Deti narodené s týmto stavom neprežijú viac ako niekoľko hodín alebo dní. Anencefália patrí do skupiny porúch nazývaných defekty neurálnej trubice.
angínaBolesť na hrudníku spôsobená znížením množstva krvi prúdiacej do srdcových tepien. Bolesť môže byť silná a zdrvujúca a môže sa cítiť aj v ramenách, pažiach, krku, čeľusti alebo chrbte. Je to spôsobené hromadením plaku v srdcových tepnách, čo znižuje prísun krvi a kyslíka do srdca. Fyzický alebo emocionálny stres môže spustiť angínu. Bolesť zvyčajne ustane v priebehu niekoľkých minút po skončení stresu.
anorexia Nepociťovať hlad alebo chuť jesť jedlo v nezvyčajnej miere.
anorganickéOpisuje látku, ktorá nie je rastlinného ani živočíšneho pôvodu. Napríklad minerály sú anorganické.
antagonista H2 receptoraLiek, ktorý znižuje množstvo kyseliny produkovanej žalúdkom. Používa sa na liečbu stavov, ako je žalúdočný vred (peptický vred) a gastroezofageálna refluxná choroba.
antibiotikumLiek používaný na liečbu infekcií spôsobených baktériami a inými mikroorganizmami.
antiestrogénLátka, ktorá blokuje účinky estrogénov (rodina hormónov, ktorá pomáha rozvíjať a udržiavať ženské pohlavné znaky a rast dlhých kostí).
antikoagulantLiek alebo iná látka, ktorá zastavuje tvorbu krvných zrazenín. Tiež sa nazýva riedidlo krvi.
antikonvulzívneLiek, ktorý zabraňuje, znižuje alebo zastavuje kŕče alebo záchvaty.
antioxidantyAntioxidanty pomáhajú chrániť vaše telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi tým, že ich neutralizujú. Voľné radikály sú veľmi reaktívne zlúčeniny vznikajúce v tele v dôsledku vonkajších faktorov, ako je fajčenie, pobyt na slnku, znečistenie ovzdušia, ako aj vnútorných faktorov, ako sú normálne metabolické procesy v tele a imunitný systém. Voľné radikály môžu napadnúť zdravé bunky v tele, čo vedie k rozvoju šedého zákalu a iným stavom starnutia. Tiež sa predpokladá, že sa podieľajú na vzniku mnohých chorôb vrátane kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. Telo si vytvára svoje vlastné antioxidanty, ale vo veľkej miere využíva aj antioxidanty zo stravy. Diétne antioxidanty zahŕňajú: vitamíny ako vitamín C, vitamín E a beta-karotén (ktorý sa v tele premieňa na vitamín A), minerály ako selén, zinok a meď, ​fytochemikálie (prírodné rastlinné zlúčeniny), ako sú karotenoidy (napr. -karotén, lykopén a luteín), flavonoidy a izoflavóny.
antokyánySkupina pigmentov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách a vytvárajú ružovú, červenú a fialovú farbu ovocia, zeleniny a kvetov. Bobule, čerešne, červené víno, baklažán, červená kapusta a červené a fialové hrozno sú zdrojom antokyánov.
apatiaNemať žiadne emócie, záujmy ani obavy.
artritídaSkupina ochorení, pri ktorých jeden alebo viac kĺbov (miesta v tele, kde sa spájajú dve kosti) opuchne a bolí. Najčastejším typom artritídy je osteoartritída. Je to spôsobené rozpadom chrupavky, typu tkaniva, ktoré tlmí a podporuje kĺb. Bez chrupavky sa kosti v kĺbe trú o seba, čo spôsobuje zápal (opuch, začervenanie, bolesť a teplo) a stuhnutosť. Artritída môže postihnúť prsty, boky, kolená, spodnú časť chrbta, chodidlá alebo akýkoľvek kĺb v tele.
artrózaChoroba, ktorá rozkladá chrupavku vo vašich kĺboch. V priebehu času sa chrupavka opotrebuje, vaše kosti sa trú o seba a môžete mať bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuch, zvyčajne v prstoch, palcoch, kolenách, bokoch, krku a dolnej časti chrbta.
arytmiaNepravidelný tlkot srdca, ktorý vám môže spôsobiť mdloby alebo závraty, pretože vaše srdce neprečerpáva telom dostatok krvi. Arytmia je liečiteľná, ale ak sa nelieči, môže poškodiť vaše srdce, mozog a iné orgány a môže viesť k mŕtvici alebo srdcovému infarktu.
astma Dlhotrvajúce ochorenie, pri ktorom sa dýchacie cesty, ktoré privádzajú vzduch do a z pľúc, niekedy zužujú, čím sa obmedzuje množstvo vzduchu, ktoré nimi môže prúdiť, a spôsobuje dýchavičnosť, kašeľ, tlak na hrudníku a problémy s dýchaním (nazývané kŕče). . Bunky v dýchacích cestách môžu tiež vytvárať viac hlienu ako zvyčajne, čo ešte viac zužuje dýchacie cesty. Astma môže spôsobiť aj smrť, ale zvyčajne ju možno kontrolovať pravidelnou liečbou. Môže to byť spôsobené alergiami (ako sú chlpy domácich zvierat, prach, plesne, peľ alebo šváby), infekcie dýchacích ciest, intenzívne cvičenie, environmentálne faktory (ako je cigaretový dym, určité potraviny alebo znečistenie), stres a genetika (a dieťa má väčšiu pravdepodobnosť astmy, ak má jeden alebo obaja rodičia astmu).
ataxiaStrata svalovej koordinácie.
aterosklerózaStav, pri ktorom sú upchaté a stvrdnuté určité cievy (tepny). Ateroskleróza je spôsobená ukladaním tuku a cholesterolu (plakom), ktoré blokuje prietok krvi do určitých častí tela. Zvyšuje riziko (riziko) človeka, že dostane srdcový infarkt, mŕtvicu, poškodenie obličiek alebo iné ochorenia postihujúce tepny.
atrofiaOslabenie, zmenšenie veľkosti alebo úbytok tkaniva, orgánu alebo časti tela. Napríklad svaly nohy, ktorá bola nejaký čas v sadre, atrofujú, pretože sa nepoužívajú, čo spôsobí, že sa zmenšia a zoslabnú.
atrofická gastritídaDlhotrvajúci (chronický) stav, pri ktorom je zapálená sliznica žalúdka. Výstelka sa postupne stráca a ničí žľazy, ktoré produkujú žalúdočnú kyselinu.
autoimunitné ochorenieStav, pri ktorom telo rozpoznáva svoje vlastné tkanivá ako cudzie a nasmeruje proti nim imunitnú odpoveď.
baktérieJednobunkové organizmy, ktoré sú príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť bez mikroskopu. Baktérie sa nachádzajú všade a môžu byť užitočné alebo škodlivé.
barbiturátyKategória liekov používaná na liečbu záchvatových porúch, nespavosti a úzkosti a na upokojenie pacientov pred operáciou. Patrí do skupiny liekov nazývaných tlmiče centrálneho nervového systému.
bariatrická chirurgiaOperácia žalúdka a/alebo čriev, ktorá pomáha pacientom s extrémnou obezitou schudnúť. Niektoré typy bariatrických operácií obmedzujú množstvo jedla, ktoré váš žalúdok dokáže zadržať. Iné typy chirurgických zákrokov menia spôsob trávenia potravy, čo zabraňuje vstrebávaniu niektorých kalórií (a živín, ako sú vitamíny).
batoľaDieťa vo veku od 12 mesiacov do 3 rokov.
Bazálny metabolizmus (BMR)BMR je meranie úrovne energie potrebnej na udržanie životných funkcií tela. Merané, keď je telo v úplnom pokoji.
benzodiazepínKategória liekov používaná na liečbu záchvatových porúch, nespavosti, úzkosti, odvykania od alkoholu a svalových kŕčov a na upokojenie pacientov pred operáciou. Patrí do skupiny liekov nazývaných tlmiče centrálneho nervového systému.
beriberiStav, ktorý sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú nedostatok tiamínu (vitamín B1). Existujú dva typy beriberi: mokré a suché. Mokré beri-beri ovplyvňuje kardiovaskulárny systém a môže spôsobiť zrýchlený tep, dýchavičnosť a opuchy dolných končatín. Suché beri-beri ovplyvňuje nervový systém a môže spôsobiť ťažkosti pri chôdzi, stratu citu v rukách a nohách, paralýzu dolných končatín, duševnú zmätenosť, ťažkosti s rečou, bolesť a zvracanie. Tento stav je v USA zriedkavý. Zneužívanie alkoholu zvyšuje riziko vzniku beriberi.
beta karoténKarotenoid nachádzajúci sa v mrkve, melóne, marhuliach, sladkých zemiakoch, tekvici, zimnej tekvici, mangu, listovej zelenine, špenáte, keli, brokolici a inom oranžovom, červenom a tmavozelenom ovocí a zelenine.
beta-kryptoxantínLátka nachádzajúca sa v citrusových plodoch, broskyniach a marhuliach. Je to antioxidant. Beta-kryptoxantín je jedným zo skupiny karotenoidov, z ktorých sa v tele môže premeniť vitamín A.
bezpečnostné údajeInformácie o nežiaducich príznakoch alebo chorobách súvisiacich s užívaním liekov, zdravotníckych pomôcok, doplnkov stravy, potravín a kozmetiky.
bežné nachladnutie Infekcia nosa a hrdla spôsobená vírusom. Symptómy zahŕňajú nádchu, kýchanie, upchatie, bolesť hrdla a kašeľ.
bielkovinyMolekula zložená z aminokyselín, ktoré telo potrebuje pre dobré zdravie. Proteíny sú základom telesných štruktúr, ako je koža a svaly, a látky, ako sú enzýmy a protilátky.
biele krvinkyBunka vytvorená kostnou dreňou, ktorá pomáha telu bojovať s infekciou a chorobou. WBC zahŕňajú lymfocyty, neutrofily, eozinofily, makrofágy a žírne bunky.
biologická aktivita Vplyv na životné procesy. Napríklad biologická aktivita vitamínu znamená vplyv, ktorý má na konkrétne životné procesy v tele.
biologická dostupnosťBiologická dostupnosť je ľahkosť, s akou sa látka môže absorbovať z tráviaceho traktu a do krvného obehu. Čím vyššia je biologická dostupnosť, tým väčšia je absorpcia. Množstvo živiny, ktoré sa po zjedení dostane do telesných tkanív.
biologický produktLátka vyrobená z biologických (živých) zdrojov a používaná na prevenciu, liečbu alebo liečenie chorôb alebo zranení. Príklady zahŕňajú protilátky, vakcíny a krvné produkty.
biopotravinyPotraviny vyrobené z rastlín alebo zvierat, ktoré boli vypestované alebo chované podľa štandardov Národného ekologického programu. Normy sa týkajú metód, postupov a látok používaných na výrobu a spracovanie poľnohospodárskych produktov. Používanie genetického inžinierstva, ionizujúceho žiarenia a splaškových kalov je zakázané. Obilniny, ovocie a zelenina sa musia pestovať s použitím prírodných hnojív a prírodných metód boja proti škodcom. Zvieratá chované na mäso, hydinu, vajcia a mliečne výrobky musia byť kŕmené organickým krmivom a nesmú sa im podávať antibiotiká alebo hormóny na podporu rastu. Takto vyrobené potraviny môžu byť certifikované a označené ako bio.
biotínŽivina, ktorú telo potrebuje na premenu sacharidov, tukov a aminokyselín na energiu a základné materiály potrebné pre dôležité životné procesy. Patrí do skupiny vitamínov nazývaných komplex vitamínov B. Biotín sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane vaječného žĺtka, pečene a kvasníc.
blahobyt Stav pocitu zdravia, šťastia a spokojnosti. Na pohodu vplývajú veci ako fyzické a duševné zdravie, príjem, vzdelanie, sociálna podpora, postoj, hodnoty, stres, bezpečnosť a iné kvality života.
blokátor angiotenzínových receptorovLiek, ktorý uvoľňuje a otvára krvné cievy. To znižuje krvný tlak, takže srdce nemusí pracovať tak tvrdo, aby pumpovalo krv.
botanickýTýka sa to rastlín alebo častí rastlín alebo doplnkov stravy vyrobených z rastlín.
bunkaIndividuálna jednotka, ktorá tvorí tkanivá tela. Všetky živé veci sú tvorené jednou alebo viacerými bunkami, ktoré sú najmenšími jednotkami živej štruktúry schopnou samostatnej existencie.
bunková membránaObálka, ktorá obsahuje obsah bunky a riadi, čo prechádza do bunky a z nej.
bunková štúdiaVýskumný nástroj, v ktorom sa študujú jednotlivé jednotky (bunky), ktoré tvoria tkanivá zvieracieho alebo ľudského tela mimo tela, aby sa zistilo, či je liek alebo iná liečba pravdepodobne bezpečná a užitočná v tele. Bunkové štúdie sa zvyčajne ukončia pred testovaním na ľuďoch.
bunkové delenieMetóda, pri ktorej sa jedna bunka delí a vytvára dve bunky. Ide o nepretržitý proces, ktorý umožňuje populácii buniek zvýšiť počet alebo zostať rovnaký.
bunkovej diferenciácieProces, počas ktorého mladé, nezrelé (nešpecializované) bunky nadobúdajú individuálne vlastnosti a dosahujú svoju zrelú (špecializovanú) formu a funkciu. Napríklad nešpecializované bunky sa diferencujú, aby sa stali nervovými bunkami, svalovými bunkami, krvinkami alebo inými špecializovanými tkanivovými bunkami.
bunkovej línieBunky jediného typu, ktoré boli prispôsobené na rast a delenie v laboratóriu a používajú sa vo výskume.
búšenie srdcaSilný a nepravidelný tlkot srdca.
bylinaRastlina používaná pri varení, v čaji a na liečebné účely.
bylinnýSúvisí s liečivými alebo jedlými rastlinami alebo sa z nich vyrába.
celiakiaAutoimunitná porucha, pri ktorej konzumácia lepku (bielkovina nachádzajúca sa v pšenici, raži, jačmeni a možno aj ovse) spôsobuje, že imunitný systém poškodzuje tenké črevo, ktoré mu znemožňuje absorbovať živiny. Ide o genetické ochorenie, ktoré sa niekedy prvýkrát aktivuje po operácii, tehotenstve, pôrode, vírusovej infekcii alebo extrémnom strese. Tiež sa nazýva sprue.
Celozrnné potravinyWholefoods sú potraviny, ktoré sú nespracované alebo minimálne spracované a ako také obsahujú vysoké množstvo živín. Medzi dobré príklady celozrnných potravín patrí ovocie a zelenina, celozrnné výrobky, hnedá ryža, orechy a semená.
CelulózaCelulóza je nerozpustná vláknina, ktorá tvorí kostru bunkových stien rastlín.
Centrálna obezitaCentrálna obezita sa týka prebytočného tuku uloženého v oblasti brucha vrátane životne dôležitých orgánov, ako je srdce a pečeň.
certifikovaný referenčný materiálReferenčný materiál charakterizovaný metrologicky platným postupom pre jednu alebo viacero špecifikovaných vlastností, sprevádzaný certifikátom, ktorý uvádza hodnotu špecifikovanej vlastnosti, s ňou spojenú neistotu a vyhlásenie o metrologickej nadväznosti.
cievaRúrka, cez ktorú cirkuluje krv v tele. Krvné cievy zahŕňajú sieť tepien, arteriol, kapilár, venulov a žíl.
cimicifuginŽivica (zložka niektorých rastlín) nachádzajúca sa v čiernej rasci.
cimicifugozidZložka čiernej rasce. Patrí do skupiny chemických zlúčenín nazývaných triterpénové glykozidy.
cirhóza Stav, pri ktorom sú poškodené pečeňové bunky nahradené zjazveným tkanivom, čím sa postupne sťažuje správne fungovanie pečene.
Crohnova chorobaDlhotrvajúce (chronické) ochorenie, ktoré spôsobuje silné podráždenie v gastrointestinálnom trakte. Zvyčajne postihuje dolné tenké črevo (nazývané ileum) alebo hrubé črevo, ale môže postihnúť akúkoľvek časť tráviaceho traktu od úst po konečník. Je bolestivý, spôsobuje silnú vodnatú alebo krvavú hnačku a môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám. Crohnova choroba je forma zápalového ochorenia čriev.
cukrovkaOchorenie, pri ktorom je hladina cukru (glukózy) v krvi vysoká, pretože telo nie je schopné správne využiť glukózu. K cukrovke dochádza, keď telo nevytvára dostatok inzulínu, ktorý pomáha bunkám využívať glukózu, alebo keď telo už nereaguje na inzulín.
cystická fibrózaČasté dedičné ochorenie, ktoré spôsobuje, že telo tvorí hustý, lepkavý hlien, ktorý sa hromadí v pľúcach a blokuje dýchacie cesty, čo vedie k opakovaným závažným pľúcnym infekciám. Hlien tiež blokuje pankreas, čo bráni tráviacim enzýmom dostať sa do čriev. Cystická fibróza tiež spôsobuje veľmi slaný pot, čo môže viesť k dehydratácii, zrýchlenému tepu, únave, nízkemu krvnému tlaku a úpalu.
cytológieŠtúdium buniek pomocou mikroskopu (zariadenia, ktoré používa kombináciu šošoviek na vytváranie zväčšených obrázkov drobných predmetov).
cytotoxickýZabíjanie buniek.
červená krvinkaBunka, ktorá prenáša kyslík do všetkých častí tela a odstraňuje oxid uhličitý.
čierna rascaRastlina, ktorej podzemok a koreň sa používajú na zmiernenie návalov horúčavy a iných príznakov menopauzy. Nie je známe, ako čierna rasca funguje alebo či pôsobí ako estrogén (hormón potrebný na rozvoj a udržanie ženských pohlavných znakov a rast dlhých kostí). Historicky sa čierna rasca používala na liečbu mnohých zdravotných stavov. Tiež nazývaný čierny hadí koreň, bugbane, bugwort, ratttleroot, štrkáč, štrkáč a macrotys. Latinské názvy:Actaea racemosa a Cimicifuga racemosa.
črevoČasť tráviaceho traktu pod žalúdkom vrátane tenkého a hrubého čreva, konečníka a konečníka.
dávkaMnožstvo lieku alebo inej látky užité naraz alebo počas určitého časového obdobia.
defekty neurálnej trubiceVrodené chyby mozgu a miechy. Stávajú sa, keď sa neurálna trubica, ktorá sa vyvinie do mozgu a miechy počas prvých týždňov tehotenstva, úplne neuzavrie. Jedným z bežných defektov neurálnej trubice je spina bifida, pri ktorej časť miechy preniká cez chrbticu. Ďalším bežným defektom neurálnej trubice je anencefália, pri ktorej chýbajú hlavné časti mozgu a dieťa zomrie.
degeneráciaStav, pri ktorom tkanivá v tele strácajú svoju schopnosť správne fungovať.
dehydratáciaDehydratácia nastáva, keď strata vody v tele prevyšuje príjem. Vo všeobecnosti k tomu dochádza v dôsledku nedostatočnej spotreby vody alebo zvýšenej straty vody v dôsledku vracania, hnačky alebo nadmerného potenia. Medzi príznaky patrí smäd, bolesti hlavy, suché pery, nesústredenosť. Mierna dehydratácia môže nastať skôr, než spozorujete akékoľvek príznaky.
demenciaPoškodená funkcia mozgu (myslenie, učenie, rozhodovanie, zapamätávanie), ktorá sa časom zhoršuje. Narúša aktivity každodenného života, ako je kúpanie, obliekanie a chôdza.
depresieZávažný zdravotný stav, ktorý môže narušiť schopnosť jednotlivca pracovať, študovať, spať a jesť. Symptómy zahŕňajú pretrvávajúce pocity smútku a zúfalstva, stratu energie a stratu záujmu alebo potešenia z činností, ktoré sa kedysi tešili. Osoba, ktorá má depresiu, môže pociťovať zmeny v stravovacích alebo spacích návykoch a môže mať myšlienky na smrť alebo samovraždu.
derivátV chémii zlúčenina vyrobená z inej zlúčeniny alebo s ňou príbuzná.
dezorientáciaDuševný stav poznačený zmätkom o čase, mieste alebo o tom, kto je.
diabetesDiabetes mellitus je ochorenie spôsobené neschopnosťou organizmu kontrolovať množstvo cukru (glukózy) v krvi. Diabetes typu 1 je výsledkom neschopnosti tela produkovať inzulín v pankrease a diabetes typu 2 je spôsobený tým, že bunky tela si vyvinú rezistenciu na inzulín.
dialýzaProces filtrovania krvi, keď ju obličky nedokážu vyčistiť.
diazepamLiek, ktorý sa používa ako sedatívum a svalový relaxant a na liečbu úzkosti a epileptických záchvatov.
DFE / Diétny ekvivalent kyseliny listovejTermín používaný na opis odporúčanej diétnej dávky folátu. DFE zodpovedá za ľahšiu absorpciu kyseliny listovej v doplnkoch a obohatených potravinách v porovnaní s folátom, ktorý sa prirodzene nachádza v potravinách, ktorý sa absorbuje len asi z polovice. Jeden DFE = 1 mikrogram (mcg) potravinového folátu = 0,6 mcg kyseliny listovej z doplnkov a obohatených potravín.
distálne ileumKoniec tenkého čreva, ktorý sa pripája k hrubému črevu.
diuretikumLiek alebo iná látka, ktorá zvyšuje množstvo moču produkovaného telom.
DNA / deoxyribonukleová kyselinaMolekuly vo vnútri buniek, ktoré nesú genetickú informáciu a prenášajú ju z jednej generácie na druhú.
dojčaDieťa mladšie ako 12 mesiacov.
dojčenská výživaUmelá forma materského mlieka.
domáci liekTradičná liečba, ktorá využíva určité potraviny alebo bežné látky, ktoré môžu mať liečivé vlastnosti alebo spôsobiť placebo efekt. Príklady zahŕňajú kuraciu polievku (na prechladnutie a chrípku), niektoré čaje (na bolesť hlavy, horúčku alebo bolesť žalúdka) a lepiacu pásku (na zlomeniny kostí a plantárne bradavice).
doplnok stravyProdukt, ktorý je určený na doplnenie stravy. Výživový doplnok obsahuje jednu alebo viac zložiek stravy (vrátane vitamínov, minerálov, bylín alebo iných rastlinných látok, aminokyselín a iných látok) alebo ich zložiek; je určený na užívanie ústami ako pilulka, kapsula, tableta alebo tekutina; a je označený na prednej etikete produktu ako doplnok stravy.
draslíkMinerál, ktorý pomáha telovým nervom fungovať, svalom sa pohybovať a srdcu biť. Draslík pomáha vyrovnávať niektoré škodlivé účinky soli na krvný tlak. Draslík a sodík spolupracujú v tele na regulácii rovnováhy medzi vodou a kyslosťou v krvi. Draslík je tiež dôležitý pre nervovú funkciu svalov, ktorá spôsobuje kontrakciu svalov (vrátane srdca). Ak je nedostatok draslíka, srdcový rytmus sa môže zmeniť. Draslík možno nájsť v ovocí, zelenine, obilninách, mäse a mlieku.
dusitanyChemická látka, ktorá obsahuje dusík a kyslík a používa sa na konzervovanie potravín.
DV / denná hodnotaTermín používaný na etikete potraviny alebo výživového doplnku, ktorý vám povie, koľko konkrétnej živiny (napríklad vápnika) poskytuje jedna porcia potraviny alebo doplnku. DV sú uvedené v percentách a pomáhajú vám porovnať jeden produkt s druhým. Napríklad potravina, ktorá obsahuje 40 % DV pre vápnik, poskytne oveľa viac vápnika ako iná potravina, ktorá uvádza 10 % DV pre vápnik. Pre každú živinu existuje jeden DV pre všetkých ľudí vo veku 4 rokov a starších. DV sú zriadené americkým Úradom pre potraviny a liečivá.
dvojito zaslepenýOpisuje klinickú skúšku, v ktorej výskumník ani pacient nevedia, ktorú z niekoľkých možných terapií pacient dostáva.
dýchacieho traktu Orgány, ktoré sa podieľajú na dýchaní. Patria sem ústa, nos, hrdlo (hltan), hlasová schránka (hrtan), priedušnica (priedušnica), dýchacie cesty medzi priedušnicou a pľúcami (priedušky) a pľúca. Tiež sa nazýva dýchací systém.
edémOpuch spôsobený prebytočnou tekutinou v tele. Edém často postihuje ruky, paže, chodidlá, členky, nohy, ruky a paže.
efektívnosťV medicíne schopnosť zásahu (napríklad lieku, chirurgického zákroku alebo doplnku stravy) vyvolať požadovaný priaznivý účinok za obvyklých podmienok starostlivosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
echinaceaRastlina, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky. Tradične sa používa pri prechladnutí, chrípke a iných infekciách.
Ekvivalent aktivity retinoluRAE. Miera obsahu a aktivity vitamínu A v potravinách.
ekvivalent alfa-tokoferoluMerná jednotka používaná na porovnanie účinkov rôznych foriem vitamínu E s účinkami alfa-tokoferolu, najaktívnejšej formy vitamínu E.
elektrolytyV tele rozpustený minerál (ako je sodík, draslík, chlorid alebo vápnik), ktorý pomáha kontrolovať množstvo vody v krvi, vnútri buniek a v medzibunkových priestoroch a pomáha kontrolovať fungovanie buniek ( presun živín do buniek a presun odpadu z buniek).
emulgátoryEmulgátory sú látky, ktoré majú podiely rozpustné vo vode aj v tukoch. Táto funkcia umožňuje, aby sa oleje a voda spojili v roztoku.
endokrinný systémŽľazy produkujúce hormóny, ktoré ovplyvňujú rast a vývoj, hlad, metabolizmus (chemické zmeny v tele), spánok, sexuálne funkcie a náladu. Endokrinný systém zahŕňa štítnu žľazu, hypofýzu, nadobličky, prištítne telieska, nadobličky, pankreas, vaječníky a semenníky.
endometriumVrstva tkaniva, ktorá lemuje maternicu.
endospermEndosperm je vnútorná časť zrna. Obsahuje sacharidy, bielkoviny a vitamíny skupiny B.
energiaEnergia je palivo, ktoré potrebujeme z potravy, aby sme fungovali a boli aktívni. Potreba energie sa líši v závislosti od vášho veku, veľkosti tela a fyzickej aktivity. Je dôležité sledovať spotrebu energie, pretože príliš veľa energie môže viesť k priberaniu. Tuky, bielkoviny a sacharidy poskytujú energiu (známu ako kilojouly alebo kalórie) v potravinách, ktoré jeme. Tuky poskytujú viac energie na gram ako bielkoviny alebo sacharidy.
enzýmyEnzýmy sú látky, ktoré urýchľujú chemické reakcie v tele. Napríklad niektoré enzýmy v našom tele pomáhajú rozkladať jedlo, ktoré jeme, a uvoľňujú energiu.
eozinofilDruh bielych krviniek.
epidemiologická štúdiaVýskum, ktorý skúma vzorce, príčiny a kontrolu choroby v populácii ľudí.
epilepsiaSkupina porúch, ktoré niekedy narúšajú správnu komunikáciu medzi mozgovými bunkami, čo spôsobuje záchvat (náhla zmena správania v dôsledku nadmernej elektrickej aktivity v mozgu). Zvyčajne sa vyskytuje u malých detí a starších ľudí. Epilepsia môže byť spôsobená abnormálnym vývojom mozgu, poškodením mozgu, chorobou, nádormi alebo mŕtvicou. Často nie je známa príčina.
epitelTenká vrstva tkaniva, ktorá pokrýva orgány, žľazy a iné štruktúry v tele.
ergogénne pomôckyErgogénne pomôcky sú látky užívané na zlepšenie fyzického alebo duševného výkonu. Existuje niekoľko druhov pomôcok, od legálnych, ako je kreatín a kofeín, až po nelegálne, ako sú steroidy a krvný doping.
ER-negatívnyNegatívny estrogénový receptor (ER-). Súvisí s bunkami rakoviny prsníka, ktoré nemajú proteín (receptorovú molekulu), na ktorý sa naviaže estrogén. Bunky rakoviny prsníka, ktoré sú ER- nepotrebujú hormón estrogén na rast a zvyčajne nereagujú na hormonálnu (antiestrogénovú) terapiu, ktorá blokuje tieto receptorové miesta.
ER-pozitívnyEstrogénový receptor pozitívny (ER+). Súvisí to s bunkami rakoviny prsníka, ktoré majú proteín (receptorovú molekulu), na ktorý sa naviaže estrogén. Bunky rakoviny prsníka, ktoré sú ER+, potrebujú hormón estrogén na rast a zvyčajne budú reagovať na hormonálnu (antiestrogénovú) terapiu, ktorá blokuje tieto receptorové miesta.
esenciálne aminokyselinyEsenciálne aminokyseliny sú aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samo syntetizovať v dostatočnom množstve pre fyziologické potreby, a preto ich musíme prijímať zo stravy. Existuje 8 esenciálnych aminokyselín potrebných pre dospelých a 9 pre deti.
esenciálne mastné kyselinyEsenciálne mastné kyseliny sú mastné kyseliny, ktoré si telo nedokáže samo syntetizovať v dostatočnom množstve pre fyziologické potreby, a preto ich musíme prijímať zo stravy. Existujú 2 esenciálne mastné kyseliny; kyselina linolová, ktorá je omega-6 a kyselina linolénová, ktorá je omega-3 tuk.
esterChemická zlúčenina vytvorená reakciou medzi alkoholom a kyselinou.
estradiolForma hormónu estrogén.
estriolForma hormónu estrogén.
estrogénHormón (chemická látka tvorená telom, ktorá riadi činnosť určitých buniek alebo orgánov), ktorý je potrebný na rozvoj a udržanie ženských pohlavných znakov a rast dlhých kostí. Estrogény sa vyrábajú aj v laboratóriu a používajú sa pri kontrole pôrodnosti a na liečbu symptómov menopauzy, menštruačných porúch a osteoporózy.
etanolDruh alkoholu. Tiež sa nazýva etylalkohol alebo obilný alkohol.
excitačný neurotransmiterChemická látka, ktorá zvyšuje počet správ odosielaných medzi nervovými bunkami (neurónmi). Napríklad acetylcholín je excitačný neurotransmiter, ktorý sa podieľa na bdelosti, pozornosti, hneve, agresivite, svalovej kontrakcii, uvoľňovaní hormónov a iných akciách.
exemplárV medicíne sa na analýzu používa malé množstvo tkaniva alebo tekutiny z tela, napríklad vzorka krvi.
extraktLátka vyrobená namočením byliny do tekutiny, ktorá odstraňuje špecifické druhy chemikálií. Kvapalina sa môže použiť ako taká alebo sa môže odpariť na prípravu koncentrátu alebo suchého extraktu na použitie v kapsulách alebo tabletách.
fetálnySúvisí s plodom (vyvíjajúci sa človek od 7 do 8 týždňov po počatí až do narodenia).
fibrocystické ochorenie prsníkaBežný stav, pri ktorom sú prsia hrboľaté, citlivé a bolestivé, najmä pred menštruáciou.
flavanolyLátky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách, ako je čaj, kakao, červené hrozno, bobule, jablká a červené víno. Tiež sa nazývajú flavan-3-oly.
flavanónyLátky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách, najmä citrusoch.
flavonoidyLátky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých rastlinách. Zelený čaj, kakao, káva, červené víno, bobuľové ovocie, jablká, citrusové ovocie a krížovitá a farebná zelenina obsahujú značné množstvo flavonoidov. Rastlinné potraviny obsahujú viac ako 6 000 flavonoidov vrátane flavanolov, flavónov, flavonolov, flavanónov, antokyanidínov, flavan-3-olov a izoflavónov.
flavonolyLátky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách, ako sú jablká, marhule, fazuľa, brokolica, čerešne, cherry paradajky, brusnice, kel, pór, hrušky, cibuľa, červené hrozno a čaj. Flavonoly zahŕňajú kvercetín, myricetín a kempferol.
folátVšeobecný termín pre rôzne formy kyseliny listovej, vitamínu B. Folát je potrebný na tvorbu DNA, RNA a aminokyselín. Prirodzene sa vyskytuje v potravinách a nachádza sa v zelenej listovej zelenine (ako je špenát a okrúhlica), ovocí (ako citrusové plody a šťavy) a sušenej fazuli a hrachu. Syntetická (vyrobená) forma folátu používaná v doplnkoch a obohatených potravinách sa nazýva kyselina listová.
folikuly stimulujúci hormónFSH. Hormón produkovaný hypofýzou (orgán v spodnej časti mozgu), ktorý sa používa pri reprodukcii a pri tvorbe estrogénu a spermií.
fruktózaFruktóza je druh cukru, ktorý sa prirodzene nachádza v ovocí a mede.
funkčné potravinyKonvenčná alebo upravená potravina alebo prísada, ktorá okrem základných nutričných funkcií potraviny poskytuje zdraviu prospešné účinky (napríklad znížené riziko osteoporózy). Príklady zahŕňajú celé, obohatené, obohatené a vylepšené potraviny. Funkčné potraviny sú potraviny, ktoré boli vyrobené tak, aby obsahovali špecifickú zlúčeninu, ktorá poskytuje konkrétny zdravotný prínos. Tiež sa nazývajú nutraceutiká alebo dizajnérske potraviny.
fytoestrogényFytoestrogény sú typom rastlinných chemikálií, ktoré majú podobnú štruktúru ako hormón estrogén, avšak nie sú identické vo svojich účinkoch. Dva hlavné typy fytoestrogénov sú izoflavóny a lignany. Fytoestrogény sa prirodzene vyskytujú v strukovinách, celozrnných obilninách, orechoch a semenách a v mnohých druhoch zeleniny a ovocia.
fytochemikálieVšeobecný termín pre množstvo látok, ktoré sú prirodzene produkované rastlinami („fyto“ znamená rastlina). Farebné ovocie a zelenina, celé zrná, strukoviny, bylinky, orechy a semená sú bohaté na fytochemikálie. Typy fytochemikálií zahŕňajú antokyány, karotenoidy, flavonoidy, izoflavóny a polyfenoly. Tiež sa nazývajú fytonutrienty.
fytomedicínaPoužitie bylín a iných rastlín pre ich terapeutické alebo liečivé vlastnosti. Tiež sa nazýva fytoterapia.
GERD / gastroezofageálna refluxná chorobaStav, pri ktorom žalúdočná kyselina uniká späť do pažeráka, pretože sval medzi žalúdkom a pažerákom sa správne neuzatvára. Spôsobuje časté pálenie záhy a môže viesť k vážnejším zdravotným problémom, ako sú vredy, ťažkosti s prehĺtaním a rakovina.
gastrointestinálne / GISúvisí to s gastrointestinálnym traktom (veľká svalová trubica, ktorá sa tiahne od úst po konečník, kde pohyb svalov a uvoľňovanie hormónov a enzýmov trávi potravu).
gastrointestinálny traktVeľká svalová trubica, ktorá sa tiahne od úst až po konečník, kde pohyb svalov a uvoľňovanie hormónov a enzýmov trávi potravu.
génFunkčná a fyzická jednotka dedičnosti prešla z rodiča na potomka. Gény sú kúsky DNA a väčšina génov obsahuje informácie na vytvorenie špecifického proteínu.
genetická poruchaChoroba alebo porucha spôsobená zmenou alebo variáciou (mutáciou) v géne alebo skupine génov v bunkách jedinca. Príklady genetických porúch zahŕňajú rakovinu prsníka, cystickú fibrózu, Parkinsonovu chorobu a celiakiu. Môžu byť zdedené alebo sa môžu vyskytnúť bez známej príčiny.
geneticky modifikované jedloJedlo vyrobené z rastlín alebo zvierat, ktorých gény boli zmenené v laboratóriu. Tieto zmeny môžu zvýšiť výnosy plodín, regulovať hmyz a burinu alebo zlepšiť nutričný obsah. Nazývajú sa aj geneticky upravené potraviny.
genetikaDedičnosť prechádzala z rodiča na potomka. Tiež identifikácia a štúdium génov v organizme, ich funkcie v normálnom vývoji, dôsledky zmeny alebo variácie génu (mutácie) a potenciálne liečby genetických chorôb.
génová mutáciaZmena v DNA, ktorá tvorí gén. Mutácie môžu nastať, keď sa bunka delí a dochádza k chybám v spôsobe kopírovania DNA. Mutácie môžu byť spôsobené aj vystavením určitým chemikáliám a žiareniu a infekciám. Niektoré génové mutácie sa prenášajú z rodičov na ich deti. Iné sa vyskytujú počas života človeka.
génovo modifikovanéBunky, ktoré boli pozmenené tak, aby obsahovali iný genetický materiál, ako pôvodne obsahovali.
globulín viažuci pohlavné hormóny / SHBGProteín tvorený pečeňou, ktorý prenáša mužský hormón (testosterón) a ženský hormón (estradiol, forma estrogénu) krvou do telesných tkanív. Estrogén spôsobuje zvýšenie hladín SHBG; testosterón spôsobuje zníženie hladín SHBG.
glukozamínGlukosamín sulfát sa prirodzene nachádza v tekutine, ktorá obklopuje vaše kĺby. Vyrába sa tiež zo škrupín kreviet, homárov a krabov a môže sa vyrábať v laboratóriu. Niektorí ľudia používajú glukozamín na prevenciu bolesti pri artritíde.
glukózaGlukóza je jednoduchý cukor získaný rozkladom sacharidov. Glukóza je hlavným zdrojom paliva pre telo, najmä pre mozog.
glutamínChemická látka, ktorá zvyšuje počet správ odosielaných medzi nervovými bunkami. Predpokladá sa, že sa podieľa na učení a pamäti.
glykemický indexGlykemický index (GI) je systém klasifikácie sacharidových potravín na základe ich účinku na hladinu glukózy (cukru) v krvi. Potraviny majú hodnotenie od 0 do 100. Sacharidové potraviny možno klasifikovať ako potraviny s nízkym, stredným alebo vysokým GI. Potraviny s nízkym GI sú tie, ktoré majú pomalší a stálejší vplyv na hladinu cukru v krvi človeka. To znamená, že sa rozkladajú pomaly a vo všeobecnosti poskytujú dlhší „pocit plnosti“. Ak to vezmeme do úvahy, diéta založená na potravinách s nízkym GI môže byť užitočná na prevenciu prejedania a udržanie optimálnejšej hladiny cukru v krvi.
glykozidChemická zlúčenina, ktorá sa vyrába z molekuly cukru v tele alebo v laboratóriu.
glykogénGlykogén je kondenzovaná forma, ktorú má každá nevyužitá glukóza, keď je uložená v pečeni a okolo svalov. Potom je podľa potreby ľahko dostupný.
gramyGramy (g) sú mernou jednotkou. Často sa používa vo výživových hodnotách živín, ako sú sacharidy, bielkoviny a vláknina.
Hamiltonova stupnica úzkostiHodnotiaci systém, ktorý sa používa na meranie závažnosti symptómov úzkosti (vrátane obáv, nepokoja, strachu, problémov so spánkom, zlej koncentrácie alebo pamäti, depresie, bolesti, dýchavičnosti, nevoľnosti, potenia a impotencie).
HDL cholesterolDobrý cholesterol. HDL (lipoproteín s vysokou hustotou) cholesterol je typ proteínu, ktorý prenáša nadbytočný cholesterol z tepien do pečene, aby bol odstránený z tela.
hematoencefalická bariéraSieť špecializovaných buniek, ktorá bráni určitým látkam, vrátane mnohých toxínov a potenciálne škodlivých látok, opustiť cievy a dostať sa do mozgu.
hemodialýzaPoužitie stroja na odstránenie odpadu a prebytočnej tekutiny z krvi, keď obličky prestali fungovať. Vyčistená krv sa potom vracia do tela.
hemoglobínLátka vnútri červených krviniek, ktorá prenáša kyslík z pľúc do tkanív tela.
hemochromatózaStav, pri ktorom telo absorbuje viac železa, ako potrebuje, a ukladá ho v pečeni, srdci a pankrease. Hemochromatóza spôsobuje ochorenie pečene, srdcové problémy a zlyhanie orgánov.
hepatitídaSkupina chorôb, pri ktorých sa pečeň zväčšuje a zapáli, čo spôsobuje horúčku, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha a tmavý moč.
hnačkaVoľná, vodnatá stolica.
hnačková infekciaOchorenie, pri ktorom vírusy, baktérie alebo parazity napádajú telo a množia sa, čo spôsobuje bolesti brucha, kŕče a časté vodnaté vyprázdňovanie.
homeopatiaAlternatívny medicínsky systém založený na myšlienke, že „podobné lieči podobné“ (choroba môže byť vyliečená látkou, ktorá vyvoláva podobné príznaky u zdravých ľudí) a „zákone minimálnej dávky“ (čím nižšia je dávka lieku, tým väčšia je jeho účinnosť). Homeopatické lieky sa vyrábajú z rastlinných, minerálnych alebo živočíšnych látok a sú dostupné ako pilulky umiestnené pod jazyk, masti, gély, kvapky a krémy.
homocysteínAminokyselina (stavebný kameň bielkovín). Pri vysokých hladinách v krvi môže zvýšiť riziko vzniku koronárnej choroby srdca, srdcového infarktu, mŕtvice a Alzheimerovej choroby. Zvýšený homocysteín môže tiež zvýšiť riziko vzniku osteoporózy a zlomenín kostí.
horčíkVo výžive, minerál, ktorý telo potrebuje pre normálne svaly, nervy a kosti. Pomáha tiež udržiavať stály srdcový rytmus, zdravý imunitný systém, normálnu hladinu cukru v krvi a krvný tlak a podieľa sa na tvorbe energie a bielkovín pre telo. Horčík sa nachádza v niektorých potravinách vrátane zelenej zeleniny, fazule a hrachu, orechov a semien a celých zŕn.
hormónSkupina chemikálií produkovaných žľazami v tele. Hormóny cirkulujú v krvnom obehu a riadia činnosť určitých buniek alebo orgánov. Niektoré hormóny môžu byť tiež vyrobené.
hormonálna substitučná liečba / HRTHormóny (estrogén, progesterón alebo oboje) podávané ženám po menopauze, aby nahradili hormóny, ktoré sa už nevytvárajú vo vaječníkoch. Tiež sa nazýva hormonálna terapia.
hustota kostíHustota kostí je miera sily kosti stanovením množstva minerálov (napr. vápnika) vo vzťahu k množstvu kosti. Hustota kostí sa zvyšuje počas detstva a dospievania, pričom vrchol dosahuje približne vo veku 30 rokov a potom pomaly klesá, keď starneme.
hydrogenáciaHydrogenácia je pridávanie vodíka do mononenasýteného alebo polynenasýteného oleja, čím vzniká pevnejší olej a používa sa na výrobu roztierateľných tukov a na zníženie oxidácie na ochranu pred žltnutím.
hypertyreózaStav, pri ktorom vaša štítna žľaza produkuje viac hormónov, ako vaše telo potrebuje. Medzi príznaky patrí strata hmotnosti, únava, nepokoj, časté vyprázdňovanie alebo hnačka a struma.
hypervitaminóza AAbnormálne vysoké množstvo vitamínu A uloženého v tele. Môže spôsobiť bolesti hlavy, rozmazané videnie, nevoľnosť, vracanie, závraty a vrodené chyby. Tiež sa nazýva toxicita vitamínu A.
hypotyreózaPorucha, pri ktorej štítna žľaza tvorí príliš málo hormónov na to, aby telo dobre fungovalo. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú chemické reakcie v tele, vývoj mozgu, dýchanie, funkcie srdca a nervového systému, telesnú teplotu, svalovú silu, suchosť pokožky, menštruačné cykly, hladinu cholesterolu a telesnú hmotnosť.
hysterektómiaOperácia na odstránenie maternice. Čiastočná hysterektómia je iba odstránenie maternice. Celková hysterektómia je odstránenie maternice a časti alebo celého krčka maternice.
chemoprevenciaUžívanie liekov, vitamínov alebo iných látok v snahe znížiť riziko alebo oddialiť vývoj alebo recidívu rakoviny.
chemoterapiaChemická látka, ktorá zabíja baktérie, vírusy, plesne alebo nádorové bunky. Zvyčajne sa vzťahuje na lieky používané pri liečbe rakoviny.
cholesterolLátka nachádzajúca sa v celom tele. Vyrába sa v pečeni a je dôležitou súčasťou buniek. Cholesterol sa používa aj na tvorbu hormónov, žlčových kyselín a vitamínu D. Potraviny, ktoré pochádzajú zo zvierat, obsahujú cholesterol, vrátane vajec, mliečnych výrobkov, mäsa, hydiny a rýb. Vysoká hladina cholesterolu v krvi zvyšuje šancu (riziko) človeka na rozvoj aterosklerózy a srdcových chorôb.
chronická chorobaStav, ktorý je nepretržitý alebo opakujúci sa, nie je ľahko vyliečiteľný a nemožno ho prenášať z človeka na človeka. Príklady chronických ochorení zahŕňajú srdcové choroby, cukrovku a astmu.
chronickýDeje sa to dlhodobo, vytrvalo alebo opakovane.
impotenciaV medicíne neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu dostatočne pevnú na pohlavný styk. Tiež sa nazýva erektilná dysfunkcia.
imunitaStav ochrany alebo odolnosti voči infekčnej chorobe.
imunitná funkciaLátky vyrobené a uskutočnené bunkami, ktoré bojujú proti chorobám a infekciám.
imunitný systémSkupina orgánov a buniek, ktoré bránia telo pred infekciou, chorobou a zmenenými (mutovanými) bunkami. Zahŕňa týmus, slezinu, lymfatický systém (lymfatické uzliny a lymfatické cievy), kostnú dreň, mandle a biele krvinky.
imunizáciaMetóda používaná na vyvolanie imunitnej odpovede, ktorá pomáha chrániť pred špecifickou chorobou, najmä infekčnou. Príkladom je injekcia podávaná na prevenciu ovčích kiahní.
Index telesnej hmotnosti (BMI)BMI je miera telesnej veľkosti osoby vypočítaná jej hmotnosť vo vzťahu k jej výške. BMI = kg/m2
in vitro V laboratóriu (mimo tela).
in vivoV tele.
infarktBlokovanie tepny zásobujúcej srdce krvou a kyslíkom, čo má za následok poškodenie alebo smrť časti srdcového svalu.
infekciaInvázia a šírenie choroboplodných zárodkov v tele. Zárodky môžu byť baktérie, vírusy, kvasinky alebo huby.
inhibičný neurotransmiterChemická látka, ktorá bráni jednej nervovej bunke (neurón) komunikovať s ďalšou nervovou bunkou a znižuje alebo blokuje prenos nervových impulzov. Hlavným inhibičným neurotransmiterom v mozgu je kyselina gama-aminomaslová (GABA). Pozri: excitačný neurotransmiter.
inhibítor protónovej pumpy / PPILiek, ktorý znižuje množstvo kyseliny produkovanej žalúdkom. Používa sa na liečbu peptického vredu a gastroezofageálneho refluxu.
interakciaZmena spôsobu, akým doplnok stravy pôsobí v tele, keď sa užíva s určitými inými doplnkami, liekmi alebo potravinami, alebo keď sa užíva s určitými zdravotnými problémami. Interakcie môžu spôsobiť, že doplnok stravy bude viac alebo menej účinný, alebo spôsobiť účinky na telo, ktoré sa neočakávajú.
intervenčná štúdiaKlinické skúšanie, v ktorom je skupina ľudí s rovnakým ochorením rozdelená do dvoch skupín. Jedna skupina dostane intervenciu (ako je liečba alebo prevencia) a druhá skupina nie. Na konci štúdie sa tieto dve skupiny porovnajú, aby sa zistilo, či bol zásah účinnejší. Napríklad v intervenčnej štúdii návalov horúčavy u žien po menopauze jedna skupina užíva čiernu rascu (bylinný doplnok) a druhá skupina užíva placebo (cukrovú tabletku). Na konci štúdie sa skupiny porovnajú, aby sa zistilo, či ženy užívajúce čiernu rascu mali menej návalov horúčavy ako ženy užívajúce placebo.
intravenózneDo žily, napríklad intravenózna injekcia.
inzulínInzulín je hormón produkovaný v pankrease ako odpoveď na zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Primárnou úlohou inzulínu je transport glukózy z krvného obehu do svalov a tkanív.
ionizujúce žiarenieDruh žiarenia vytváraného (alebo vydávaného) röntgenovými postupmi, rádioaktívnymi látkami, lúčmi, ktoré vstupujú do zemskej atmosféry z vesmíru a inými zdrojmi. Ionizujúce žiarenie vo vysokých dávkach zvyšuje chemickú aktivitu vo vnútri buniek a môže viesť k zdravotným rizikám vrátane rakoviny.
iridoidnýKategória zlúčenín nachádzajúcich sa v niektorých rastlinách.
ischemická choroba srdcaOchorenie, pri ktorom sú krvné cievy (koronárne artérie), ktoré vedú krv a kyslík do srdca, zúžené alebo zablokované, čo môže spôsobiť bolesť na hrudníku, dýchavičnosť a srdcový infarkt. Zvyčajne je to spôsobené hromadením tuku a cholesterolu v tepnách (ateroskleróza).
IUMedzinárodná jednotka. Meranie používané na meranie aktivity niektorých vitamínov a iných biologických látok (ako sú enzýmy a hormóny).
izoflavónyLátky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách, najmä v sójových bôboch. Izoflavóny sú typom fytoestrogénu a sú podobné hormónu estrogénu u ľudí.
izopropanol Látka používaná na ničenie choroboplodných zárodkov a ako rozpúšťadlo na rozpúšťanie iných látok do roztoku. Nazývaný tiež izopropylalkohol a lieh.
izopropylalkoholLátka používaná na ničenie choroboplodných zárodkov a ako rozpúšťadlo. Tiež sa nazýva izopropanol a lieh.
izotretinoínForma vitamínu A používaná ako liek (ako Accutane) na liečbu akné a psoriázy. Skúma sa v prevencii niektorých druhov rakoviny. Môže spôsobiť vrodené chyby a môže narušiť schopnosť pečene správne fungovať. Tiež sa nazýva kyselina 13-cis retinová.
jódMinerál, ktorý telo potrebuje na tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré riadia metabolizmus (proces premeny jedla, ktoré jete na energiu, ktorú vaše telo môže využiť) a mnoho ďalších základných funkcií, vrátane vývoja kostí a mozgu počas tehotenstva a dojčenia. Jód sa nachádza v morských riasach, morských plodoch, mliečnych výrobkoch, obilných výrobkoch, vajciach a jodizovanej soli.
jodidovaťNa pridanie jódu. Napríklad jodizovaná kuchynská soľ obsahuje malé množstvo jódu, ktorý pomáha predchádzať nedostatku jódu.
kalórieKalórie sú meradlom energie. Jedna kalória zodpovedá 4,18 kJ.
kamilky / harmančekKvet tejto byliny sa v niektorých kultúrach používa pre svoj upokojujúci účinok, na podporu spánku a ako liečba pri tráviacich ťažkostiach. Skúma sa pri zmierňovaní chronickej bolesti u detí s poruchami čriev. Latinské názvy: Matricaria recutita a Anthemis nobilis.
kapsuleŽelatínová škrupina obsahujúca dávku lieku, vitamínu alebo iného doplnku stravy.
karcinogénLátka, ktorá spôsobuje rakovinu.
kardiovaskulárna príhodaSrdcový infarkt, mŕtvica alebo iná udalosť, ktorá poškodzuje srdce alebo krvné cievy.
kardiovaskulárny systémSrdce, krv a cievy.
karotenoidySkupina pigmentov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých rastlinách, riasach a baktériách. Sú zodpovedné za žlté, oranžové a červené sfarbenie v rastlinných potravinách, ako je mrkva, červená paprika, tekvica, repa a sladké zemiaky. Karotenoidy sa nachádzajú aj v špenáte, kapuste, keli, horčičnej zelenine a inej tmavozelenej listovej zelenine. Bežné karotenoidy zahŕňajú alfa-karotén, beta-karotén, beta-kryptoxantín, lykopén, luteín a zeaxantín.
katabolizmusKatabolizmus je rozklad väčšej molekuly na menšiu molekulu. Napríklad rozklad uhľohydrátov na uvoľnenie energie.
kataraktaStav, pri ktorom sa očná šošovka zakalí. Symptómy zahŕňajú rozmazané, zakalené alebo dvojité videnie; citlivosť na svetlo; a ťažkosti s videním v noci. Bez liečby môže katarakta spôsobiť slepotu. Katarakta sa vyskytuje u ľudí všetkých vekových skupín, ale najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí.
kilojouly (kJ)Kilojouly sú súčasnou štandardnou jednotkou merania energie. Jeden gram tuku obsahuje 37 kJ, jeden gram bielkovín alebo jeden gram sacharidov obsahuje 17 kJ.
klíčokKlíčok je zárodkom zrna a je bohatý na bielkoviny, dobré tuky, minerály, vitamín E a vitamíny skupiny B.
klinická štúdiaTyp výskumnej štúdie, ktorá využíva dobrovoľníkov na testovanie bezpečnosti a účinnosti (schopnosť dosiahnuť priaznivý účinok) nových metód skríningu (kontrola choroby, keď neexistujú žiadne príznaky), prevencie, diagnostiky alebo liečby choroby. Tiež sa nazýva klinická štúdia.
klinický významMedicínne úsudok, že zmena spôsobená liečbou alebo doplnkom stravy má praktický význam pre zdravie pacienta. Klinická významnosť sa líši od štatistickej významnosti, ktorá sa zameriava na matematické určenie toho, či by sa zmena mohla alebo nemohla očakávať náhodne. Príklad: Predpokladajme, že výsledky klinickej štúdie ukazujú, že ľudia s poruchami spánku, ktorí užívali konkrétny doplnok, spali každú noc o 10 minút dlhšie ako ľudia, ktorí užívali placebo, a rozdiel 10 minút bol štatisticky významný. Výsledky skoršieho výskumu tiež ukazujú, že spať aspoň o 60 minút dlhšie každú noc by pomohlo človeku s poruchou spánku cítiť sa dobre oddýchnutý, keď sa zobudí. Výsledky tejto štúdie by sa nepovažovali za klinicky významné, pretože ľudia, ktorí užívali doplnok, spali iba ďalších 10 minút a nie 60 minút, ktoré určili odborníci, môže pomôcť človeku s poruchou spánku, aby sa po prebudení cítil dobre oddýchnutý. Výsledky štúdie by sa však stále považovali za štatisticky významné.
kobalamínSkupina chemických zlúčenín, ktoré fungujú ako vitamín B12
v tele. Kobalamín je potrebný na udržanie zdravých nervových buniek a produkciu normálnych červených krviniek. Podieľa sa na tvorbe DNA (genetického materiálu vo všetkých bunkách) a na metabolizme potravín obsahujúcich sacharidy, tuky alebo bielkoviny. Kobalamín sa nachádza v potravinách, ktoré pochádzajú zo zvierat a v obohatených raňajkových cereáliách. Tiež sa nazýva vitamín B12.
kobaltOrganická látka nachádzajúca sa v zemi a potrebná vo veľmi malých množstvách. Je tiež nevyhnutnou súčasťou vitamínu B12
Nedostatok kobaltu vedie k anémii; príliš veľa kobaltu môže viesť k väčšiemu než normálnemu počtu červených krviniek.
kofeínKofeín je prírodný stimulant, ktorý sa nachádza v káve, čaji, čokoláde a niektorých energetických nápojoch. Ako stimulant môže kofeín zvýšiť srdcovú frekvenciu a bdelosť, ale môže tiež spôsobiť nespavosť a nepokoj. Kofeín tiež pôsobí ako diuretikum a môže spôsobiť dehydratáciu a bolesti hlavy.
kognitívna funkciaDuševné uvedomenie a úsudok.
kognitívne schopnostiMentálne a intelektuálne schopnosti, ako je jazyk, čítanie, matematika, uvažovanie a kritické myslenie.
kolagénSilný, flexibilný proteín nachádzajúci sa v chrupavke, šľachách, kostiach, koži a inom spojivovom tkanive.
kolorektálny karcinómNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v hrubom čreve (najdlhšia časť hrubého čreva) a/alebo konečníku (posledných niekoľko centimetrov hrubého čreva pred konečníkom).
komplementárna a alternatívna medicínaSkupina rôznych medicínskych a zdravotníckych systémov, postupov a produktov, ktoré sa v súčasnosti nepovažujú za súčasť konvenčnej medicíny.
komplementárne proteínyDoplnkové bielkoviny sú bielkoviny dodávané rôznymi potravinami, ktoré sa kombinujú a dodávajú všetky esenciálne aminokyseliny. Proteíny prítomné v jednej potravine dopĺňajú bielkoviny v inej potravine, aby dodali esenciálne aminokyseliny, ktoré môžu v inej potravine chýbať.
komplikáciaV medicíne choroba alebo stav, ktorý sa vyskytuje, keď má pacient chorobu. Komplikácia nie je súčasťou choroby, ale môže byť následkom choroby alebo môže spolu nesúvisieť.
koncepciabiológii oplodnenie vajíčka spermiou, ktorá začína tehotenstvo.
konjugovaný estrogénDruh ženského hormónu, ktorý sa vyrába z moču gravidných koní alebo z rastlín. Používa sa pri estrogénovej substitučnej terapii a na liečbu symptómov menopauzy, osteoporózy u žien po menopauze, pokročilého karcinómu prsníka a niektorých typov pokročilého karcinómu prostaty.
konsenzusVšeobecná dohoda.
kontrola kvalitySystém, ktorý zabezpečuje zachovanie konzistencie a jednotnosti pri výrobe produktu.
kontrolná skupinaVo výskumnej štúdii alebo klinickej štúdii skupina, ktorá nedostala novú skúmanú liečbu. Táto skupina sa porovnáva so skupinou, ktorá dostáva novú liečbu, aby sa zistilo, či nová liečba funguje.
konvenčné jedloJedlé látky s výnimkou biopotravín, geneticky modifikovaných potravín, funkčných potravín a doplnkov stravy.
konvenčný liekV súčasnosti akceptovaný a široko používaný liek na určitý typ ochorenia, založený na výsledkoch predchádzajúcich klinických výskumov.
koreňČasť rastliny, ktorá je pod zemou.
kornifikáciaPremena buniek, ktoré lemujú vnútorný a vonkajší povrch tela, na vonkajšiu vrstvu plochých buniek, ktoré pod mikroskopom vyzerajú ako rybie šupiny). Tiež sa nazýva keritinizácia.
koronárnej artérieKrvná cieva, ktorá dodáva srdcu krv a kyslík.
kosáčikovitá anémiaDedičná choroba, pri ktorej telo vytvára abnormálne červené krvinky, ktoré prenášajú menej kyslíka z pľúc do zvyšku tela. Tieto abnormálne červené krvinky tvoria zhluky, ktoré uviaznu v krvných cievach, čo spôsobuje bolesť, infekcie a poškodenie orgánov.
kostná dreňMäkké, hubovité tkanivo v strede väčšiny kostí. Produkuje biele krvinky, červené krvinky a krvné doštičky.
kŕčAbnormálna a nekontrolovateľná svalová kontrakcia alebo kŕč.
krížová zeleninaDruh zeleniny vrátane rukoly, bok choy, brokolice, ružičkového kelu, kapusty, karfiolu, kríčkov, kelu, kalerábu, horčice, reďkovky, rutabagy, okrúhlice a žeruchy.
kŕmenie trubicouSpôsob podávania liekov a tekutín, vrátane tekutých potravín, cez hadičku, ktorá vedie do žalúdka alebo tenkého čreva.
krvný cukorHlavný zdroj energie, ktorý využívajú bunky tela. Krvný cukor pochádza z potravy a vytvára ho pečeň a do buniek sa dostáva cez krvný obeh. Tiež sa nazýva glukóza v krvi.
krvné doštičkyFragmenty buniek kostnej drene (megakaryocyty), ktoré pomáhajú predchádzať krvácaniu tým, že spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. Tiež sa nazýva trombocyt.
Kuppermanov indexHodnotiaca stupnica, ktorá sa používa na meranie závažnosti symptómov menopauzy, vrátane návalov horúčavy, brnenia alebo lezenia kože, ťažkostí so spánkom, nervozity, melanchólie, závratov, slabosti, bolesti kĺbov alebo svalov, bolesti hlavy a abnormálneho srdcového tepu.
kyselina askorbováKyselina askorbová je chemický názov vitamínu C, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny.
kyselina fukinolováZložka čiernej rasce.
kyselina gama-aminomaslová / GABAChemická látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v rastlinách a zvieratách. Zastavuje vzájomnú komunikáciu nervových buniek a znižuje elektrickú aktivitu a nervové impulzy v mozgu. Pri vysokých hladinách môže GABA spôsobiť nedostatok koordinácie, sedácie a anestézie.
kyselina chlorovodíkováKyselina vytvorená v žalúdku. Spolupracuje s enzýmami (látkami, ktoré urýchľujú chemické reakcie v tele) na rozklad bielkovín počas trávenia.
kyselina izoferulováZložka čiernej rasce.
kyselina kávováZložka čiernej rasce.
kyselina listováForma folátu (vitamín B vyskytujúci sa prirodzene v potravinách), ktorý sa vyrába a používa v doplnkoch a obohatených potravinách.
kyselina olejováMastná kyselina nachádzajúca sa v živočíšnych tukoch a rastlinných olejoch.
kyselina pantoténováŽivina, ktorú telo potrebuje na výrobu energie z potravy a na tvorbu červených krviniek, určitých hormónov a tukov nachádzajúcich sa v bunkových membránach a v tkanivách obklopujúcich nervy. Kyselina pantoténová sa nachádza v niektorých potravinách vrátane mäsa, rýb, vajec, mliečnych výrobkov, strukovín, celozrnných výrobkov, kvasníc a zeleniny.
kyselina valerénováAktívna zložka valeriány. Má sedatívny účinok.
laboratórna štúdiaVýskum vykonaný v laboratóriu. Laboratórna štúdia môže použiť bunky v skúmavkách alebo zvieratách, aby sa zistilo, či je liek, postup alebo iná liečba pravdepodobne bezpečná a užitočná. Laboratórne štúdie sa zvyčajne uskutočňujú pred akýmkoľvek testovaním na ľuďoch.
laboratórny testLekársky postup, ktorý zahŕňa testovanie vzorky krvi, moču, tkaniva alebo inej látky odobratej z tela. Testy môžu pomôcť určiť diagnózu, naplánovať liečbu, skontrolovať, či liečba funguje, alebo sledovať ochorenie v priebehu času.
laktáciaProces tvorby mlieka v prsníku na kŕmenie dojčaťa.
laktázaLaktáza je enzým produkovaný v tenkom čreve, ktorý je potrebný na rozklad laktózy.
laktózaDruh cukru, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch.
latencia spánkuČasový úsek medzi usadením sa na spánok a skutočným zaspaním.
laxatívumLátka, ktorá rozhýbe črevá a uľaví od zápchy.
LDL cholesterolLipoproteínový cholesterol s nízkou hustotou. Typ proteínu, ktorý prenáša cholesterol do mnohých tkanív v tele. Vysoká hladina LDL cholesterolu zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca. Tiež sa nazýva zlý cholesterol.
lekárnikOsoba, ktorá má licenciu na výrobu a výdaj (vydávanie) liekov na predpis a ktorá bola poučená, ako fungujú, ako ich používať a aké majú vedľajšie účinky.
lepokProteín nachádzajúci sa v pšenici, raži a jačmeni. Jedenie lepku poškodzuje tenké črevo u ľudí, ktorí majú celiakiu (nazývanú aj intolerancia na lepok, enteropatia citlivá na lepok a sprue) a môže spôsobiť bolesti brucha, plynatosť, hnačku a ďalšie príznaky.
leukovorínForma folátu, ktorá sa používa ako liek na prevenciu alebo liečbu závažných vedľajších účinkov niektorých chemoterapeutických liekov (ako je metotrexát, ktorý bunke znemožňuje využívať kyselinu listovú, bráni tvorbe DNA a bráni bunkám v delení). Leukovorín sa tiež používa pri prevencii alebo liečbe niektorých typov anémie a pri liečbe rakoviny hrubého čreva a konečníka.
LH / luteinizačný hormónHormón tvorený v mozgu, ktorý je dôležitý pre uvoľnenie vajíčka z vaječníka počas menštruačného cyklu a pri tvorbe hormónov testosterónu a estrogénu.
liečenie ožiarenímPoužitie vysokoenergetického žiarenia z röntgenových lúčov a iných zdrojov na zabíjanie rakovinových buniek, zmenšovanie nádorov a liečbu iných stavov.
liekAkákoľvek látka (iná ako jedlo), ktorá sa používa na prevenciu, diagnostiku, liečbu alebo zmiernenie príznakov choroby alebo abnormálneho stavu. Tiež látka, ktorá mení náladu alebo telesné funkcie alebo ktorá môže byť návyková alebo návyková, najmä narkotikum.
lupusDlhotrvajúce autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo napáda vlastné zdravé bunky a tkanivá, čo spôsobuje zápal (opuch, začervenanie, bolesť a teplo) a poškodenie tkaniva. Môže postihnúť kožu, kĺby, obličky, srdce, pľúca, cievy a/alebo mozog a na každého človeka pôsobí inak. Symptómy môžu zahŕňať boľavé alebo opuchnuté kĺby, pretrvávajúcu vysokú horúčku, extrémnu únavu, kožné vyrážky, bolesť na hrudníku, anémiu, citlivosť na slnečné svetlo, vypadávanie vlasov, záchvaty a vredy v ústach alebo nose.
luteínLátka nachádzajúca sa vo vaječnom žĺtku a pestrofarebnom ovocí a zelenine, ako je špenát, kel, kapusta, brokolica, hrášok, ružičkový kel, kiwi a červené hrozno bez semien. Luteín je karotenoid, ktorý telo nedokáže využiť na tvorbu vitamínu A. Skúma sa pri prevencii niektorých očných chorôb (vekom podmienená degenerácia makuly a šedý zákal).
lykopénLátka nachádzajúca sa v paradajkových výrobkoch. Lykopén sa nachádza aj v niektorých farebných druhoch ovocia a zeleniny, ako je vodný melón, guava, papája, marhule, ružový grapefruit a krvavé pomaranče. Lykopén je karotenoid, ktorý telo nedokáže využiť na tvorbu vitamínu A. Skúma sa pri prevencii niektorých druhov rakoviny.
lymfocytTyp bielych krviniek, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Chráni telo pred infekciou, chorobou a zmenenými (mutovanými) bunkami.
lymfóm Rakovina, ktorá sa vyvíja v bunkách vášho imunitného systému, nazývaných lymfocyty. Lymfocyty sú typom bielych krviniek.
makrofágTyp bielych krviniek, ktoré obklopujú a zabíjajú mikroorganizmy, odstraňujú odumreté bunky a stimulujú činnosť iných buniek imunitného systému.
makronutrientySacharidy, bielkoviny a tuky v potravinách, ktoré vám dodajú energiu a udržia vaše telo.
malabsorpciaZnížená schopnosť správne absorbovať živiny. Môže to byť spôsobené poranením tráviaceho traktu, genetickým ochorením alebo inými stavmi. Malabsorpcia môže viesť k podvýžive.
malária Závažné, niekedy smrteľné ochorenie, ktoré spôsobuje parazit a šíria ho infikované komáre. Spôsobuje únavu, vysokú horúčku, potenie, triašku a anémiu. Malária je bežná v častiach Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky, na tichomorských ostrovoch a v oblastiach Karibiku.
malátnosťVšeobecné nepohodlie, ktoré môže byť skorým príznakom ochorenia.
malformáciePorucha fyzického tvaru alebo štruktúry orgánu alebo časti tela spôsobená abnormálnym vývojom pred narodením. Príklady zahŕňajú spina bifida (v ktorej je časť miechy na vonkajšej strane tela) a rázštep podnebia (otvor v streche úst). Tiež sa nazýva deformácia.
mastná kyselina s krátkym reťazcomMolekula tuku, ktorá sa skladá zo 6 alebo menej atómov uhlíka. Tento typ tuku je schopný rozpúšťať sa vo vode a je trávený a absorbovaný rýchlejšie ako iné tuky.
maternicaMalý, dutý, hruškovitý orgán v ženskej panve, v ktorom sa vyvíja plod.
mäta piepornáRastlina, ktorá sa používa v tradičnej medicíne v mnohých častiach sveta na zmiernenie tráviacich ťažkostí, kašľa, bolesti hrdla, bolesti hlavy, kŕčov v bruchu a plynatosti. Tiež nazývaná brandy mint, jahňacia mäta a jahňacia mäta. latinský názov: Mentha piperita.
meďVo výžive, minerál, ktorý telo potrebuje (spolu so železom) na tvorbu červených krviniek. Meď tiež pomáha udržiavať zdravý imunitný systém, krvné cievy, nervy a kosti. Meď sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane ustríc a iných mäkkýšov, celých zŕn, fazule, orechov, zemiakov, mäsa z orgánov, tmavej listovej zeleniny a sušeného ovocia.
megaloblastická anémiaPorucha, pri ktorej sú červené krvinky väčšie ako normálne, nezrelé a ich počet je málo, čo znižuje množstvo kyslíka, ktoré môže krv prenášať do tkanív tela. Je to spôsobené nedostatkom folátu alebo vitamínu B12.
menopauzaObdobie života, keď sa u ženy zastaví menštruácia. Žena je v menopauze, keď 12 mesiacov po sebe nedostala menštruáciu. Nazýva sa aj „zmena života“.
menštruáciePravidelný výtok krvi a tkaniva z maternice. Od puberty až po menopauzu sa menštruácia bežne vyskytuje približne každých 28 dní, okrem prípadov, keď je žena tehotná.
metaanalýzaMetodický prehľad výsledkov viacerých výskumných štúdií. V metaanalýze sa na meranie kombinovaných výsledkov týchto štúdií a odhad celkového účinku používajú štatistické metódy.
metabolickéSúvisí s metabolizmom (všetky chemické zmeny, ktoré prebiehajú v bunke alebo organizme pri výrobe energie a základných materiálov potrebných pre dôležité životné procesy).
metabolický syndrómMetabolický syndróm je označenie pre skupinu rizikových faktorov, ktoré, ak sú prítomné, výrazne zvyšujú riziko vzniku koronárnej choroby srdca alebo cukrovky 2. typu. Týmito faktormi sú inzulínová rezistencia (alebo vysoká hladina glukózy v krvi), hypertenzia, abnormálne hladiny lipidov v krvi a obezita.
metabolizmusVšetky chemické zmeny, ktoré prebiehajú v bunke alebo organizme. Tieto zmeny produkujú energiu a základné materiály potrebné pre dôležité životné procesy.
metabolizovaťPrechádzať procesom látkovej premeny (chemické zmeny, ktoré prebiehajú v bunke alebo organizme pri výrobe energie a základných materiálov potrebných pre dôležité životné procesy).
metotrexátLiek, ktorý blokuje schopnosť tela využívať kyselinu listovú, ktorá je potrebná pre rast buniek, ako sú tie, ktoré tvoria kožu, krv, tráviaci trakt a bunky, ktoré chránia telo pred infekciami a chorobami. Metotrexát sa používa na liečbu niektorých typov rakoviny, artritídy a závažných kožných porúch. Patrí do skupiny liekov nazývaných antimetabolity.
migrénaTyp bolesti hlavy, ktorý spôsobuje intenzívnu pulzujúcu alebo pulzujúcu bolesť, citlivosť na svetlo a zvuk a nevoľnosť a vracanie. Migréna často začína vidinami blikajúcich svetiel, kľukatých čiar a/alebo dočasnej straty zraku.
mikrogram / µg / mcgJednotka hmotnosti v metrickom systéme rovná jednej milióntine gramu.
mikroorganizmusŽivá bytosť, ktorú možno vidieť iba cez mikroskop. Medzi mikroorganizmy patria užitočné a škodlivé baktérie, prvoky, riasy a huby. Hoci vírusy nie sú považované za živé organizmy, niekedy sú klasifikované ako mikroorganizmy.
mikroskopickéPríliš malý na to, aby ho bolo možné vidieť bez mikroskopu.
mikroživinyVitamíny a minerály vo vašej strave, ktoré vaše telo potrebuje v malých množstvách. Mikroživiny je všeobecný názov pre zlúčeniny, ktoré sú potrebné v nepatrných množstvách na udržanie zdravého tela, ako sú vitamíny a minerály.
miligramyMiligramy (mg) sú mernou jednotkou. Často sa používa vo výživových hodnotách živín, ako je vápnik a železo.
minerályVo výžive je to anorganická látka nachádzajúca sa v zemi, ktorá je potrebná na udržanie zdravia. Minerály sú dôležité pre tvorbu kostí, zubov, krvi a spojivových tkanív. Hrajú dôležitú úlohu pri chemických reakciách, keďže sú súčasťou enzýmov. Minerály tiež regulujú vodnú rovnováhu, svalové kontrakcie a nervové prenosy. V tele sú potrebné v malom množstve a musia byť prijímané z potravy.
mliečne výrobkyMlieko a výrobky vyrobené z mlieka, ako je cmar, jogurt, syr, tvaroh a zmrzlina.
močPrebytočné tekutiny a odpady, ktoré boli z krvi odfiltrované obličkami, uložené v močovom mechúre a odstránené z tela cez močovú rúru (trubica, ktorá vedie moč z močového mechúra von z tela).
močové cestyOrgány podieľajúce sa na tvorbe a uvoľňovaní moču z tela vrátane obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice.
módne diétyMódne diéty sú módne diéty, ktoré vo všeobecnosti nevedú k dlhodobému chudnutiu. Módne diéty sú často nebezpečné pre vaše zdravie, ak sa vykonávajú dlhodobo, pretože často vylučujú z vašej stravy mnohé dôležité skupiny potravín. Medzi bežné módne diéty patrí Atkinsova diéta, Southbeach Diet a Kapustová polievka.
modrá rascaRastlina, ktorá sa používala na liečbu menštruačných porúch a na začatie pôrodu. Môže byť nebezpečný a nemal by sa zamieňať s čiernou rascou. latinský názov:Caullophylum thalictroides.
mŕtvicaStrata prietoku krvi do časti mozgu. Mŕtvica je spôsobená krvnými zrazeninami alebo zlomenými krvnými cievami v mozgu a vedie k poškodeniu časti mozgového tkaniva. Symptómy zahŕňajú závraty, necitlivosť, slabosť na jednej strane tela a problémy s rozprávaním alebo porozumením jazyka. Pravdepodobnosť (riziko) cievnej mozgovej príhody zvyšuje vysoký krvný tlak, vyšší vek, fajčenie, cukrovka, vysoký cholesterol, srdcové choroby, mŕtvica v rodinnej anamnéze a nahromadenie tukového materiálu vo koronárnych artériách (ateroskleróza). 
multivitamínProdukt, ktorý je určený na doplnenie stravy. Multivitamíny obsahujú rôzne vitamíny. Počet a množstvá týchto živín sa môžu v závislosti od produktu podstatne líšiť.
nádorAbnormálny rast tkaniva, ktorý vzniká, keď sa bunky delia častejšie, ako by mali. Nádory môžu byť benígne (nie rakovina) alebo malígne (rakovina).
nadváhuNadmerné množstvo telesnej hmotnosti, ktoré zahŕňa svaly, kosti, tuk a vodu. Nadváhu možno posúdiť výpočtom indexu telesnej hmotnosti (BMI). (BMI je číslo, ktoré odhaduje množstvo telesného tuku u osoby na základe hmotnosti a výšky. Dospelý človek s BMI medzi 25 a 29,9 sa považuje za nadváhu. Niektorí ľudia, napríklad kulturisti alebo iní športovci s množstvom svalov, môže mať nadváhu bez obezity Pozri: obezita.
náhrada soliNáhrada kuchynskej soli, ktorú používajú ľudia na diéte s nízkym obsahom soli. Náhradky soli často obsahujú chlorid draselný alebo chlorid horečnatý namiesto chloridu sodného (soľ). Náhradky soli môžu ľuďom pomôcť znížiť množstvo sodíka, ktoré konzumujú, ale tieto produkty môžu byť škodlivé pre ľudí s cukrovkou, srdcovým ochorením alebo chronickým ochorením obličiek. Môžu byť škodlivé aj pre ľudí užívajúcich lieky, ako sú ACE inhibítory a niektoré druhy diuretík.
naturalizovaťZaviesť rastlinu z jednej geografickej oblasti do druhej a umožniť jej etablovať sa bez pestovania a rásť, ako keby bola v danej oblasti pôvodná.
neaktívna zložkaLátka, ktorá nemá liečivý účinok na organizmus. Použitie malých množstiev neaktívnych zložiek v potravinových doplnkoch zahŕňa držanie tablety pohromade, zlepšenie chuti alebo vône a zvýšenie stability kľúčovej zložky.
nedostatok biotinidázyDedičný stav, pri ktorom telo nedokáže využiť biotín (vitamín B) v potravinách. Telo potrebuje biotín, aby pomohol rozložiť jedlo na energiu. Symptómy tohto stavu sa zvyčajne objavujú v detstve alebo v detstve. Deti s miernym nedostatkom biotinidázy môžu mať slabé svaly, kožné vyrážky a vypadávanie vlasov. Závažný nedostatok biotinidázy môže spôsobiť záchvaty, problémy s dýchaním, stratu sluchu a zraku, problémy s pohybom a rovnováhou a infekciu nazývanú kandidóza. Postihnuté deti tiež rastú a vyvíjajú sa pomalšie. Nedostatok biotinidázy môže liečiť poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vysokými dávkami biotínu.
nekrotizujúca enterokolitídaNiekedy život ohrozujúci stav, pri ktorom časť tkaniva vystielajúceho črevá odumiera. Často sa vyskytuje u predčasne narodených detí a novorodencov s podváhou. Aj keď príčina nie je známa, tento stav zahŕňa znížený prietok krvi do čreva a pravdepodobne bakteriálnu infekciu tkaniva, ktoré lemuje črevo. Symptómy zahŕňajú opuchnuté brucho, vracanie, ťažkosti s kŕmením, krv v stolici, abnormálnu únavu a hnačku.
neonatológLekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu chorôb novorodencov.
neorganická nespavosťPorucha spánku (ťažkosti so zaspávaním alebo s dostatkom spánku), ktorá sa vyskytuje ako symptóm fyzického alebo duševného ochorenia.
nepriaznivá reakciaNežiaduca alebo škodlivá reakcia na liečbu.
nerozpustná vlákninaVďaka svojim „objemovým vlastnostiam“ nám nerozpustná vláknina pomáha udržiavať „pravidelnosť“. Potraviny obsahujúce nerozpustnú vlákninu zahŕňajú celozrnné a celozrnné pečivo na báze pšenice, cereálie a cestoviny.
nervZväzok mikroskopických vlákien, ktorý prenáša správy tam a späť z mozgu do iných častí tela.
nervové zakončenieKoniec nervového vlákna, ktorý vyčnieva z bunkového tela nervovej bunky (neurónu).
nervový systém Mozog a miecha vrátane siete nervov, ktoré prenášajú správy tam a späť medzi mozgom a všetkými časťami tela. Nervový systém riadi, čo telo robí.
nespavosťŤažkosti so zaspávaním alebo s dostatkom spánku.
nestályOpisuje látku, ktorá sa rýchlo vyparuje.
neurodegeneráciu spojenú s pantotenátkinázouDedičný stav, ktorý spôsobuje hromadenie škodlivých zlúčenín v mozgu. Tento stav sa stáva viditeľným v detstve alebo ranom dospievaní a časom sa zhoršuje. Príznaky môžu zahŕňať svalové kŕče, stuhnutosť, problémy s chôdzou, problémy s rečou a stratu zraku. U ľudí s týmto stavom sa môže vyvinúť mentálne postihnutie, zmeny osobnosti a depresia.
neurologickéSúvisí to s nervami a nervovým systémom.
neurónNervová bunka. Neuróny posielajú do nervového systému chemické a elektrické správy, ktoré riadia telo, aby fungovalo, hýbalo sa, myslelo a malo emócie.
neurotransmiterChemický posol, ktorý vytvárajú a používajú nervové bunky (neuróny) na vzájomnú komunikáciu.
neutrofilDruh bielych krviniek.
nevoľnosťNepríjemný pocit nutkania zvracať (vracať).
niacínŽivina, ktorú telo potrebuje na výrobu energie z potravy a na dôležité bunkové funkcie. Niacín sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane hydiny, hovädzieho mäsa, bravčového mäsa, rýb, orechov, strukovín, celých zŕn a obohateného alebo obohateného chleba a obilnín. V medicíne sa používa ako liek na zníženie vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Patrí medzi vitamíny skupiny B. Tiež nazývaný nikotínamid a kyselina nikotínová.
nitrozamínChemická látka, ktorá sa môže tvoriť v kyslom prostredí žalúdka. Môže spôsobiť rakovinu.
nízka pôrodná hmotnosťDieťa s hmotnosťou menej ako 5,5 libier pri narodení. Deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou sú ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), infekciami, oneskoreným vývojom (napríklad sedenie, plazenie a rozprávanie), poruchami učenia a inými zdravotnými problémami, ako sú problémy s dýchaním, detská mozgová obrna a srdce. poruchy.
noretisterónacetátLátka používaná v perorálnych kontraceptívach (antikoncepčné tabletky) a na liečbu endometriózy (stav, pri ktorom tkanivo, ktoré sa bežne nachádza vo vnútri maternice, rastie inde v bruchu).
nutričné kvasnicePotravinový výrobok alebo potravinárska prídavná látka vyrobená z kvasníc (huby). Kvas je pasterizovaný (zohrievaný), aby sa zabránilo jeho rastu v tráviacom trakte človeka. Výživové droždie sa používa ako zdroj bielkovín a vitamínov B. Niektoré (ale nie všetky) značky výživných kvasníc obsahujú vitamín B12. latinský názov: Saccharomyces cerevisiae.
obezitaStav charakterizovaný nadmerným množstvom telesného tuku. Obezitu možno posúdiť výpočtom indexu telesnej hmotnosti (BMI). (BMI je číslo, ktoré odhaduje množstvo telesného tuku u osoby na základe hmotnosti a výšky. U dospelých BMI 30 alebo vyššie znamená obezitu. Niektorí ľudia, napríklad kulturisti alebo iní športovci s množstvom svalov, môžu mať nadváhu bez obezity Pozri: nadváha.
obličkový kameň„Kamienok“, ktorý sa tvorí v obličkách zo solí a minerálov v moči. Malý obličkový kameň je schopný prejsť z tela; veľký kameň môže zablokovať močové cesty a vyžadovať lekársku pomoc.
obličkyJeden z dvoch orgánov, ktoré odstraňujú odpad z krvi (ako moč). Obličky tiež tvoria erytropoetín (látka, ktorá stimuluje tvorbu červených krviniek) a pomáhajú regulovať krvný tlak. Obličky sú umiestnené v blízkosti chrbta pod dolnými rebrami.
obvod pásaObvod pása je miera veľkosti pásu jednotlivca.
observačná štúdiaTyp výskumu, v ktorom sú jednotlivci sledovaní počas určitého časového obdobia, niekedy aj mnoho rokov, a merajú sa určité výsledky. Nepokúša sa ovplyvniť výsledok (napríklad sa nepodáva žiadna liečba).
Odporúčaná denná dávkaOdporúčaný denný príjem (RDI) je priemerné denné množstvo všetkých známych živín, ktoré je potrebné konzumovať na udržanie dobrého zdravia.
Odporúčaná diéta / RDAPriemerné množstvo živín, ktoré by mal zdravý človek prijať každý deň. RDA sa líšia podľa veku, pohlavia a či je žena tehotná alebo dojčí. Napríklad RDA pre vitamín C je 80 mg denne pre tehotnú tínedžerku a 90 mg denne pre mužov. Odporúčané denné dávky sú vyvinuté Radou pre výživu a výživu v Inštitúte medicíny národných akadémií.
odvarLátka vyrobená dusením niektorých druhov koreňov, kôry a bobúľ vo vode, aby sa extrahovali požadované zložky. Varí sa dlhší čas, než je potrebný na prípravu čaju, a môže sa piť teplý alebo studený.
ochorenie obličiekStav, ktorý znižuje schopnosť obličiek filtrovať odpad z krvi, udržiavať rovnováhu chemických hladín v krvi a vytvárať určité hormóny. Dve najčastejšie príčiny ochorenia obličiek sú cukrovka a vysoký krvný tlak. Ľudia s dlhodobým ochorením obličiek môžu potrebovať dialýzu alebo transplantáciu obličky, aby zostali nažive.
ochorenie periférnych artériíPorucha, pri ktorej sú tepny zásobujúce krvou obličky, žalúdok, ruky, nohy alebo chodidlá blokované hromadením tuku a cholesterolu v tepnách (ateroskleróza), čo spôsobuje kŕče a slabosť.
omega-3 mastná kyselinaHlavná zložka tukov, ktoré telo využíva na energiu a rast tkanív. Omega-3 sú esenciálne mastné kyseliny v ľudskej strave; nachádzajú sa v rybom oleji a niektorých rastlinných a orechových olejoch.
organizmuŽivá vec, ako je zviera, rastlina, baktéria alebo huba.
oslepujúciProces používaný v klinických štúdiách na priradenie jednotlivcov do kontrolnej skupiny (na získanie štandardnej liečby) alebo do testovacej skupiny (na prijatie novej skúmanej liečby) bez toho, aby jednotlivci alebo výskumníci vedeli, do ktorej skupiny boli zaradení. Zaslepenie pomáha zaistiť, že informácie zhromaždené v štúdii sú pravdivé a nie skreslené (chybné). V jednoducho zaslepenej štúdii jednotlivci nevedia, či sa podáva štandardná liečba alebo nová liečba. V dvojito zaslepenej štúdii ani jednotlivci, ani výskumníci nevedia, ktorá liečba sa podáva.
osteomaláciaStav u dospelých, pri ktorom kosti zmäknú a deformujú sa, pretože nemajú dostatok vápnika a fosforu. Zvyčajne je to spôsobené nedostatkom vitamínu D v strave, nedostatkom slnečného žiarenia alebo problémom so spôsobom, akým telo vitamín D využíva. Medzi príznaky patrí bolesť kostí a svalová slabosť. Keď sa tento stav vyskytne u detí, nazýva sa to rachitída.
osteoporózaStav, pri ktorom sa kosti stávajú slabými a krehkými, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa zlomia.
osýpkySkupina ochorení dýchacích ciest spôsobená vírusom. Osýpky sú vysoko nákazlivé a ľahko sa šíria z človeka na človeka kašľom alebo kýchaním. Symptómy zahŕňajú horúčku, kašeľ, červené a podráždené oči a šíriacu sa vyrážku. Medzi závažné komplikácie patrí zápal pľúc, zápal mozgu a smrť. Jedna forma nazývaná nemecké osýpky môže spôsobiť vrodené chyby plodu, ak je žena infikovaná na začiatku tehotenstva.
otrubyOtruby sú vonkajšou vrstvou zrna. Je dobrým zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov. Otruby sú prítomné v celozrnných cereáliách a chlebe, ale strácajú sa počas procesu rafinácie, ktorý sa používa na výrobu mnohých produktov, ako je biely chlieb.
ovariektomizovaťNa odstránenie jedného alebo oboch vaječníkov (ženské reprodukčné orgány, v ktorých sa tvoria a skladujú vajíčka).
oxazepamLiek používaný na liečbu úzkosti, porúch spánku, syndrómu dráždivého čreva a symptómov abstinencie od alkoholu. Patrí do skupiny liekov nazývaných benzodiazepíny.
oxidáciaV chémii pridanie atómov kyslíka k chemickej látke alebo strata elektrónov chemickou látkou.
oxidačné poškodenieZmeny, ku ktorým dochádza v bunkách tela ako normálny výsledok života (ako je jedenie jedla alebo vystavenie slnečnému žiareniu). Príliš veľa týchto chemických zmien môže zvýšiť riziko chronických chorôb, ako je rakovina, srdcové choroby, cukrovka a očné choroby súvisiace s vekom. Antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred nadmerným oxidačným poškodením.
pankreasOrgán v bruchu. Vytvára tekutinu (nazývanú pankreatická šťava) obsahujúcu enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení a vytvára niekoľko hormónov vrátane inzulínu. Pankreas je obklopený žalúdkom a črevami.
parenterálneSúvisí s poskytovaním látok pre telo bez použitia gastrointestinálneho traktu. Príklady zahŕňajú intravenóznu infúziu, injekciu pod kožu alebo injekciu do svalu.
Parkinsonova chorobaOchorenie u starších ľudí, ktoré spôsobuje príznaky nervového systému, ktoré sa časom pomaly zhoršujú. Symptómy zahŕňajú chvenie rúk, rúk, nôh a tváre; stuhnuté ruky, nohy a trup; pomalé pohyby; a narušená rovnováha a koordinácia. Parkinsonova choroba môže tiež ovplyvniť emócie, pamäť, úsudok a uvažovanie.
pasívne fajčenieDym vychádzajúci z horiaceho konca cigarety, cigary alebo fajky a dym vydychovaný fajčiarom. Vdychovanie pasívneho dymu môže spôsobiť rakovinu, infekcie dýchacích ciest a srdcové choroby.
pastilkaMalý, tvrdý cukrík obsahujúci liek, ktorý sa rozpúšťa v ústach.
pažerákSvalová trubica, cez ktorú prechádza jedlo z hrdla do žalúdka.
pečeňVeľký orgán umiestnený v pravej hornej časti brucha. Uchováva živiny, ktoré pochádzajú z potravy, vytvára chemikálie potrebné pre telo a rozkladá niektoré lieky a škodlivé látky, aby sa mohli z tela odstrániť.
peptická vredová chorobaBolesť alebo diera v sliznici žalúdka alebo prvej časti tenkého čreva, ktorá spôsobuje pálivú bolesť v čreve. Väčšina vredov je spôsobená infekciou druhom baktérií tzv Helicobacter pylori (H. pylori); ďalšie príčiny zahŕňajú dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov (ako je aspirín a ibuprofén), alkoholu a tabaku.
percentilHodnotenie na stupnici 100, ktoré udáva percento ostatných na tomto skóre alebo pod ním. Napríklad dieťa s hmotnosťou 95. percentilu pre jej vek je ťažšie ako 95 percent všetkých detí v jej veku; 5 percent detí v jej veku váži viac.
perimenopauzálneObdobie života v blízkosti menopauzy, keď sa menštruácia žien stáva nepravidelnou.
peristaltikaVlnový pohyb svalov, ktorý presúva jedlo a tekutinu cez gastrointestinálny trakt.
peritoneálna dialýzaSpôsob čistenia krvi, keď obličky nie sú schopné pracovať (zlyhanie obličiek) pomocou brušnej výstelky ako filtra. Čistiaca kvapalina (dialyzačný roztok) sa odvádza z vaku cez hadičku (katéter) do brucha. Tekutiny a odpady prúdia cez výstelku brucha a zachytávajú sa v dialyzačnom roztoku, ktorý sa potom odvádza cez katéter, čím sa z tela odstraňujú nadbytočné tekutiny a odpady.
picaPorucha príjmu potravy, pri ktorej človek zje veci, ktoré nie sú jedlom, ako je špina, hlina, vločky farieb, piesok, vlasy alebo papier. Pica je bežnejšia u malých detí a u ľudí s poranením mozgu alebo vývojovými poruchami.
placeboNeúčinná látka alebo liečba, ktorá nemá žiadny účinok na telo a ktorá v ideálnom prípade vyzerá, vonia a chutí rovnako a podáva sa rovnakým spôsobom ako testovaný aktívny liek alebo liečba. Účinky účinnej látky alebo liečby sa porovnávajú s účinkami placeba.
placentaOrgán, ktorý dodáva živiny a kyslík a odoberá oxid uhličitý a iné metabolické odpady z vyvíjajúceho sa plodu v maternici.
plazmaŽltkastá tekutá časť krvi, v ktorej sa nachádzajú krvinky. Plazma obsahuje proteíny, ktoré tvoria krvné zrazeniny.
plnivoNeaktívna zložka (taká, ktorá nemá žiadny liečivý účinok na telo, ako je laktóza alebo škrob), ktorá sa používa na zabezpečenie konzistencie a jednotnosti veľkosti a hmotnosti pilulky alebo tablety.
plodVyvíjajúci sa človek od 7 do 8 týždňov po počatí až do narodenia.
pľúcaOrgán v hrudníku, ktorý dodáva telu kyslík a odvádza oxid uhličitý. V tele sú dve pľúca.
po menopauzeSúvisí to s časom po menopauze. Obdobie v živote ženy, kedy sa menštruácia natrvalo zastaví, sa nazýva menopauza („zmena života“).
podvýživaPorucha spôsobená stravou, ktorá neposkytuje dostatok výživy, nevyvážená strava, tráviaci systém, ktorý nefunguje správne, alebo problém so vstrebávaním alebo využívaním živín.
podzemokVodorovná stonka, ktorá rastie plytko pod zemou. V uzloch pozdĺž odnože rastú podzemné korene a nadzemné výhonky do nových rastlín. Patria sem napríklad jahody a mnohé druhy tráv.
polyfenolyLátky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastlinách. Viac ako 8 000 polyfenolov sa nachádza v rastlinných potravinách vrátane bobuľového ovocia, čierneho hrozna, čerešní, kávy, horkej čokolády a červenej cibule.
polysomnografia / PSGPoužitie prístroja (nazývaného polysomnograf), ktorý sa používa na meranie kvality spánku a identifikáciu porúch spánku. PSG zaznamenáva merania mozgovej aktivity, pohybu očí a svalového napätia v tvári a môže zahŕňať meranie srdcovej frekvencie, frekvencie dýchania, pohybov nôh, krvného tlaku a telesnej teploty.
pórovitéPlné dier.
poruchaV medicíne narušenie normálneho fungovania mysle alebo tela. Poruchy môžu byť spôsobené genetickými faktormi, chorobou alebo traumou.
porucha centrálneho nervového systémuChoroba alebo stav, ktorý postihuje mozog, miechu a schopnosť myslieť, pohybovať sa, vidieť, počuť, chutiť, cítiť čuch alebo dotyk.
porucha motility gastrointestinálneho traktuStav, pri ktorom je trávenie (proces, pri ktorom sa potrava presúva cez gastrointestinálny trakt opakovanými kontrakciami nazývanými peristaltika) abnormálne, pretože peristaltika nefunguje správne. Môže to byť spôsobené problémami so svalmi alebo nervami v čreve alebo problémom s hormónmi, ktoré hovoria črevám, kedy sa majú stiahnuť. Porucha gastrointestinálnej motility môže spôsobiť zastavenie alebo príliš rýchlu alebo príliš pomalú peristaltiku, čo spôsobuje nadúvanie, zápchu, hnačku, ťažkosti s prehĺtaním, plynatosť, pálenie záhy, nevoľnosť alebo vracanie. Môže to byť dôsledok genetickej poruchy, choroby (napríklad cukrovky) alebo bez známej príčiny. Príklady porúch gastrointestinálnej motility zahŕňajú syndróm dráždivého čreva a gastroezofageálnu refluxnú chorobu.
porucha spánkuDôsledné narušenie normálneho režimu spánku.
porucha tráveniaAbnormálny stav postihujúci ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu (ústa, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo, konečník a konečník) alebo orgány zapojené do trávenia (ako je žalúdok, pečeň, pankreas alebo žlčník). Tiež sa nazýva choroba trávenia.
potravinová alergiaPotravinová alergia je abnormálna reakcia imunitného systému tela na bielkovinu v potravine. Pri kontakte tela s potravinovým proteínom sa uvoľňujú látky, ktoré spôsobujú zápal (začervenanie a opuch) a príznaky alergickej reakcie. Príznaky skutočnej potravinovej alergie môžu zahŕňať: svrbivú vyrážku, opuch alebo pálenie okolo úst a hrdla, vracanie, žalúdočné kŕče, žihľavku, hnačku, sipot a ekzém. Závažné reakcie môžu spôsobiť astmu a alergický šok (nazývaný anafylaxia). Najbežnejšie potraviny v Austrálii, ktoré sú spojené s alergickými reakciami, sú: vajcia, kravské mlieko a arašidy. Medzi ďalšie potraviny patria: ryby, pšenica a sója.
potravinová intoleranciaPotravinová intolerancia je nežiaduca reakcia (ktorá nespôsobuje imunitnú odpoveď) tela na zlúčeniny nachádzajúce sa v rôznych potravinách. Bežnými príznakmi sú podráždenie žalúdka alebo čriev, žihľavka, vredy v ústach, nevoľnosť, upchatý nos a hnačka. Potravinové intolerancie môžu tiež spôsobiť únavu, slabosť, bolesti hlavy, podráždenosť a bolesti svalov. Môže sa vyskytnúť intolerancia na salicyláty, amíny a glutamát sodný (MSG).
potravinové averziePotravinové averzie sú silnou túžbou vyhnúť sa niektorým potravinám. Nejde o potravinovú alergiu alebo intoleranciu, ale môže pochádzať zo spojenia s nepríjemnou udalosťou v minulosti s určitým jedlom.
predĺžené uvoľňovanieV medicíne pilulky a kapsuly, ktoré uvoľňujú liečivo v tele pomaly v priebehu času.
predmenštruačný syndróm (PMS)Závažné príznaky, ktoré sa vyskytujú 1 alebo 2 týždne pred menštruáciou, vrátane kŕčov, nadúvania a citlivých prsníkov; chuť na jedlo; zmeny nálady a podráždenosť; a bolesť hlavy a únava.
prenatálnePred narodením; počas tehotenstva.
prenosový proteín alfa-tokoferoluLátka vytvorená v pečeni, ktorá sa viaže na vitamín E (alfa-tokoferol), prenáša vitamín E do telesných tkanív a pomáha vitamínu E zostať v tele na normálnej úrovni.
prevalenciaV medicíne percento populácie, ktorá je v ktoromkoľvek čase postihnutá konkrétnou chorobou.
prevenciaV medicíne opatrenie na zníženie pravdepodobnosti (rizika) vzniku ochorenia.
prchavý olejOlej, ktorý sa ľahko odparuje a je zodpovedný za vôňu niektorých rastlín.
príchuteNa zvýraznenie chuti sa do spracovaných potravín pridávajú arómy. Existujú 3 hlavné typy: prirodzené, ako sa vyskytujú v prírode, prírodné identické syntetizované v laboratóriu a sú totožné s tými, ktoré sa vyskytujú v prírode, umelé.
primárna biliárna cirhózaDlhotrvajúce ochorenie, ktoré pomaly ničí žlčové cesty v pečeni. Žlč, látka, ktorá pomáha tráviť tuk, opúšťa pečeň cez tieto kanály. Keď sú kanály poškodené, žlč sa hromadí a poškodzuje pečeň. V priebehu času môže choroba spôsobiť cirhózu (zjazvené tkanivo, ktoré nahrádza zdravé tkanivo) a môže spôsobiť, že pečeň prestane fungovať. Príznaky primárnej biliárnej cirhózy zahŕňajú svrbenie kože, únavu, žltačku (zožltnutie očí a kože), usadeniny cholesterolu na koži, nadúvanie (zadržiavanie tekutín) a suché oči alebo ústa.
prísadaV doplnku stravy je zložka zložkou produktu, ako je hlavná živina (vitamín, minerál, bylina, aminokyselina alebo enzým) alebo akékoľvek spojivo, farbivo, príchuť plniva alebo sladidlo. V bylinných doplnkoch je bežný názov a latinský názov (rod a druh) rastliny uvedený v zozname zložiek. Na etikete výživového doplnku sú zložky uvedené podľa hmotnosti, pričom zložka použitá v najväčšom množstve je na prvom mieste a zložka použitá v najmenšom množstve je na konci zoznamu.
progestínPrírodná alebo laboratórne vyrobená látka, ktorá má niektoré alebo všetky biologické účinky progesterónu, ženského hormónu.
progresiaV medicíne priebeh choroby, keď sa zhoršuje. Napríklad, keď rakovina postupuje, šíri sa v tele.
prolaktínHormón tvorený hypofýzou (orgán umiestnený v spodnej časti mozgu) a dôležitý pre tvorbu materského mlieka a pri ovulácii (uvoľnenie vajíčka z vaječníka počas menštruačného cyklu).
proteínProteín je dôležitý pre rast telesných buniek a tvorí prakticky každú časť tela. Bielkoviny nájdete v sušenom hrášku, sóji a pečených fazuliach, arašidovom masle, orechoch, vajciach, syre, chudom mäse, rybách a celozrnných výrobkoch.
proteín viažuci retinolRBP. Molekula, ktorá sa viaže na retinol (forma vitamínu A v potravinách, ktoré pochádzajú zo zvierat) a prenáša ho krvou do tkanív, kde sa používa, a do pečene, kde sa ukladá.
proteín-energetická podvýživaSkupina stavov, ktoré vznikajú, keď telo nedostáva dostatok bielkovín alebo energie (kalórií), alebo oboje, na podporu rastu a vývoja a na správne fungovanie tela.
protilátkaTyp proteínu, ktorý tvoria biele krvinky ako odpoveď na antigén (cudzia látka v tele). Každá protilátka sa viaže len na jeden špecifický antigén a pomáha ho ničiť. Protilátka môže pôsobiť niekoľkými spôsobmi v závislosti od povahy antigénu. Niektoré protilátky ničia antigény priamo. Iné uľahčujú bielym krvinkám ničenie antigénov.
provitamínLátka nachádzajúca sa v niektorých potravinách, ktorú telo dokáže využiť na tvorbu vitamínu. Príkladom provitamínu je betakarotén, ktorý telo používa na tvorbu vitamínu A. Nazývaný aj prekurzor vitamínu.
pruritusPocit svrbenia, ktorý vyvoláva túžbu škrabať sa. Svrbenie sa môže pohybovať od mierneho po závažný.
psoriázaChronické zápalové ochorenie, pri ktorom koža opuchne, sčervenie a svrbí so škvrnami striebristo-bielych šupín.
pyridoxínForma vitamínu B6.
rádioaktívny jódDruh jódu, ktorý vytvárajú jadrové elektrárne a jadrové bomby. Môže sa dostať do vášho tela, ak ste vystavení kontaminovanému vzduchu, jedlu alebo vode. V tele sa rádioaktívny jód zhromažďuje vo vašej štítnej žľaze a môže poškodiť žľazu. V opatrných dávkach sa rádioaktívny jód používa aj v nukleárnej medicíne. Používa sa pri zobrazovacích testoch na diagnostiku problémov so štítnou žľazou a pri liečbe rakoviny na zabíjanie nádorových buniek štítnej žľazy.
rafinovanýRafinované označuje proces, pri ktorom sú potraviny zbavené hrubých vonkajších vrstiev a mnohých nutričných aspektov. Napríklad celozrnná pšenica sa rafinuje na bielu múku.
rachitídaStav u detí, pri ktorom kosti zmäknú a deformujú sa, pretože nemajú dostatok vápnika a fosforu. Je to spôsobené nedostatkom vitamínu D v strave alebo nedostatkom slnečného žiarenia. U dospelých sa tento stav nazýva osteomalácia.
rakovinaSkupina chorôb, pri ktorých sa bunky delia abnormálne a nekontrolovane a šíria sa do blízkych tkanív a iných častí tela. Bez liečby môže rakovina zastaviť normálne fungovanie orgánov, poškodiť telesné systémy a spôsobiť smrť pacienta. Rakovina môže byť spôsobená viacerými faktormi, ako je žiarenie, slnečné žiarenie, tabak, určité vírusy a jedovaté chemikálie; príčina mnohých druhov rakoviny však nie je známa.
rakovina hrubého črevaNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v hrubom čreve (trubkový orgán spojený s tenkým črevom na jednom konci a konečníkom na druhom konci).
rakovina kožeRakovina, ktorá sa tvorí v tkanivách kože. Väčšina rakovín kože sa tvorí u starších ľudí na častiach tela vystavených slnku alebo u ľudí s oslabeným imunitným systémom.
rakovina močového mechúraNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v močovom mechúre (orgán, ktorý uchováva moč).
rakovina pankreasuNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v pankrease, orgáne za žalúdkom, ktorý vytvára pankreatické šťavy, ktoré pomáhajú pri trávení potravy, a niekoľkých hormónoch vrátane inzulínu.
rakovina pažerákaNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v pažeráku (dutá svalová trubica, ktorá presúva potravu a tekutinu z hrdla do žalúdka). Rakovina začína v sliznici lemujúcej vnútornú časť pažeráka a šíri sa smerom von cez vrstvy spojivového tkaniva a svalov, ako rastie.
rakovina prostatyNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v prostate (žľaza v mužskom reprodukčnom systéme nachádzajúca sa pod močovým mechúrom a pred konečníkom). Rakovina prostaty sa zvyčajne vyskytuje u starších mužov.
rakovina prsníkaNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v prsníku.
rakovina žalúdkaNekontrolovaný rast abnormálnych buniek v žalúdku, ktorý sa počas rastu šíri cez vonkajšie vrstvy žalúdka.
randomizáciaKeď sa odkazuje na experiment alebo klinickú skúšku, proces, pri ktorom sú zvieracie alebo ľudské subjekty náhodne zaradené do samostatných skupín, ktoré porovnávajú rôzne liečby alebo iné terapie. Randomizácia dáva každému účastníkovi rovnakú šancu na zaradenie do ktorejkoľvek zo skupín.
randomizovanej klinickej štúdiiŠtúdia, v ktorej sú účastníci náhodne zaradení do samostatných skupín, ktoré porovnávajú rôzne spôsoby liečby. Výskumníci ani účastníci si nemôžu vybrať, do ktorej skupiny budú účastníci priradení. Použitie náhody na priradenie ľudí znamená, že skupiny budú podobné a liečba, ktorú dostanú, sa dá objektívne porovnať. V čase skúšania nie je známe, ktorá liečba je najlepšia. Je na rozhodnutí pacienta, či sa zúčastní randomizovanej štúdie.
rastlinné sterolyRastlinné steroly (tiež známe ako fytosteroly) sú látky, ktoré môžu pomôcť znížiť váš cholesterol. Prirodzene sa nachádzajú vo veľmi malých množstvách v rôznych rastlinných potravinách, ako sú obilniny, zelenina, ovocie, strukoviny, orechy a semená. Len malé množstvá je možné získať prostredníctvom našej stravy, preto sú potrebné obohatené potraviny, ktoré nám pomôžu dosiahnuť účinný príjem rastlinných sterolov, ktoré znížia vysoký cholesterol. Pri konzumácii rastlinné steroly znižujú vstrebávanie cholesterolu z vašich čriev do tela. To zahŕňa cholesterol, ktorý jete (nazývaný diétny cholesterol), ako aj cholesterol vytvorený vašou pečeňou, ktorý vstupuje do čriev prostredníctvom žlče. Na základe mnohých klinických štúdií (viac ako 120 štúdií) bola identifikovaná efektívna dávka rastlinných sterolov z obohatených potravín 2-3 gramy denne. Dôkazy ukazujú, že účinok rastlinných sterolov na znižovanie cholesterolu sa začína zvyšovať medzi 2 a 3 gramami denne a konzumácia nad tieto 3 gramy denne neprináša ďalšie výhody.
Referenčný príjem stravy / DRITermín vyvinutý Institute of Medicine, ktorý označuje súbor odporúčaní používaných na plánovanie a hodnotenie príjmu živín u zdravých ľudí. DRI zahŕňajú odhadovanú priemernú potrebu (odhadovaná hodnota príjmu, ktorá spĺňa požiadavky na živiny polovice všetkých ľudí), odporúčaný príjem potravy (úroveň príjmu potravy, ktorá postačuje na splnenie požiadaviek na živiny väčšiny ľudí), primeraný príjem (a odporúčaný príjem živín, ktorý spĺňa alebo prekračuje množstvo potrebné na udržanie primeranej výživy u väčšiny ľudí) a prípustnú hornú úroveň príjmu (najväčší denný príjem živín, ktorý pravdepodobne nespôsobuje u väčšiny ľudí škodlivé vedľajšie účinky).
RefluxStav, pri ktorom žalúdočná kyselina uniká späť do pažeráka (svalová trubica, cez ktorú prechádza potrava z hrdla do žalúdka), čo spôsobuje pálenie záhy a dráždi výstelku pažeráka.
regulovaťVládnuť, zjednocovať a dostať pod kontrolu pravidlo, princíp alebo právny systém. V Spojených štátoch má FDA právomoc regulovať doplnky stravy.
remisieZníženie alebo vymiznutie príznakov a symptómov ochorenia.
reprodukčný orgánPohlavný orgán. U žien medzi reprodukčné orgány patria vaječníky, vajíčkovody, maternica, krčka maternice a vagína. U mužov patria medzi reprodukčné orgány prostata, semenníky a penis.
reprodukčný vekObdobie života, počas ktorého je človek schopný počať dieťa. Začína v puberte (u mužov a žien) a končí po menopauze (len u žien).
retinitis pigmentosaSkupina dedičných očných ochorení, ktoré postihujú sietnicu (časť oka citlivú na svetlo), spôsobujúce postupnú stratu nočného videnia a periférneho videnia a zvyčajne vedúcu k čiastočnej slepote.
retinoidKategória zlúčenín vitamínu A. Retinoidy zahŕňajú retinol, retinal a kyselinu retinovú. Syntetické retinoidy sa vyrábajú na použitie pri liečbe akné, psoriázy a iných kožných porúch.
retinolForma vitamínu A, ktorá sa nachádza iba v potravinách, ktoré pochádzajú zo zvierat. Telo môže použiť retinol na výrobu sietnice a kyseliny retinovej (iné formy vitamínu A). Retinol sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane hovädzej pečene, celých vajec, plnotučného mlieka, margarínu a niektorých obohatených potravinárskych výrobkov, ako sú cereálie na raňajky. Retinol je retinoid. Nazýva sa tiež vopred pripravený vitamín A.
retinylesterForma, v ktorej sa novo vstrebaný retinol (forma vitamínu A v potravinách, ktoré pochádzajú zo zvierat) ukladá v tele.
retinylpalmitátHlavná forma, v ktorej sa retinol (forma vitamínu A v potravinách, ktoré pochádzajú zo zvierat) ukladá v tele.
reumaSkupina porúch charakterizovaných zápalom alebo bolesťou v spojivových tkanivách tela (kosti a chrupavky).
reumatoidná artritídaAutoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť, opuch a stuhnutosť kĺbov. Môže spôsobiť vážne poškodenie kĺbov, stratu funkcie a invaliditu. Ochorenie môže trvať mesiace až celý život a príznaky sa môžu časom zlepšovať a zhoršovať.
rezistencia na inzulínStav, pri ktorom glukóza (krvný cukor) nemôže byť absorbovaná bunkami a využitá na energiu. Namiesto toho sa glukóza hromadí v krvi a telo produkuje stále viac a viac inzulínu (čo by za normálnych okolností pomohlo glukóze dostať sa do buniek), čo má za následok abnormálne vysoké hladiny glukózy aj inzulínu v krvi. To môže viesť k prediabetes, cukrovke 2. typu a iným vážnym zdravotným problémom.
rezistentný škrobRezistentný škrob je typ škrobu, ktorý sa nachádza v rastlinných potravinách a ktorý uniká tráveniu v tenkom čreve. Rezistentný škrob môže poskytnúť podobné výhody ako iné typy vlákniny, napríklad pomáha predchádzať zápche. Potraviny obsahujúce rezistentný škrob zahŕňajú pevné banány, pečený cícer, varenú dlhozrnnú bielu ryžu, pečené fazule, varené a chladené zemiaky, ako aj kukuričné ​​lupienky.
riboflavínŽivina, ktorú telo potrebuje pre rast, funkciu buniek a výrobu energie z potravy. Funguje spolu s ďalšími vitamínmi B a pôsobí ako antioxidant na ochranu buniek pred poškodením voľnými radikálmi. Riboflavín sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane pečene, húb, špenátu a listovej zelenej zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov, vajec, celozrnných výrobkov, obohateného pečiva a obilnín a chudého mäsa. Tiež sa nazýva vitamín B2.
ribonukleová kyselina / RNALátka, ktorá bunkám hovorí, ako majú vytvárať proteíny.
rizikový faktorNiečo, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku choroby. Napríklad strava s nízkym obsahom vápnika a vitamínu D je rizikovým faktorom pre osteoporózu; fajčenie je rizikovým faktorom rakoviny pľúc.
rohovkaČíry kupolovitý povrch pokrývajúci prednú časť oka.
rozpustný v tukochSchopný rozpustiť v tuku.
rozpustná vlákninaRozpustná vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a u ľudí s cukrovkou pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi. Rozpustná vláknina sa nachádza v ovocí, zelenine, sušenom hrachu, sójových bôboch, šošovici, ovse, ryži a jačmeni.
roztrúsená sklerózaPorucha centrálneho nervového systému charakterizovaná slabosťou, necitlivosťou a stratou svalovej koordinácie. Spôsobuje tiež problémy s videním, rečou a kontrolou močového mechúra. Roztrúsená skleróza je považovaná za autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém tela ničí myelín, látku, ktorá izoluje nervy a pomáha prenášať nervové signály.
ružové okoInfekcia alebo zápal sliznice očného viečka a bielej časti oka. Tiež sa nazýva konjunktivitída.
sacharidSacharidy sú najľahšie premeneným zdrojom energie. Medzi dobré zdroje patrí ryža, chlieb, obilniny, strukoviny, ovocie a zelenina, ktoré tiež poskytujú dôležité živiny. Ďalšie zdroje uhľohydrátov zahŕňajú rafinované cukry, ktoré poskytujú okamžitú energiu, ale bohužiaľ neponúkajú živiny, ktoré poskytujú komplexnejšie zdroje uhľohydrátov.
saponínLátka nachádzajúca sa v niektorých rastlinách. Saponíny môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a môžu mať protirakovinové účinky.
sarkoidózaOchorenie, pri ktorom sa v bunkách vo vnútri alebo mimo tela tvoria drobné hrčky (granulómy). Často začína v pľúcach alebo lymfatických uzlinách, ale môže sa vyskytnúť v koži, očiach, pečeni alebo akomkoľvek orgáne. Nemusí sa vyskytnúť žiadne príznaky alebo môže spôsobiť dýchavičnosť, únavu, vyrážku, bolesť alebo smrť.
sedatívumLiek alebo iná látka, ktorá pomáha spôsobiť relaxáciu, pokoj a ospalosť.
sekvestrant žlčových kyselínTyp lieku, ktorý sa používa na liečbu vysokého cholesterolu.
selénMinerál potrebný vo veľmi malých množstvách na tvorbu dôležitých enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre dobré zdravie. Selén sa nachádza v niektorých potravinách vrátane rastlinných potravín pestovaných v pôde bohatej na selén a v niektorých druhoch mäsa a morských plodov.
sennaRastlina používaná v tradičnej čínskej medicíne a ajurvédskej medicíne. Z listov sa vyrába stimulačné preháňadlo, ktoré zvyšuje frekvenciu stolice a zmierňuje zápchu. Je široko používaný vo voľnopredajných laxatívach. latinský názov: Senna alexandrina.
sennozidAktívna zložka senny, rastliny, ktorej listy sa používajú na výrobu stimulačného preháňadla, ktoré zvyšuje frekvenciu stolice a zmierňuje zápchu.
seskviterpénLátka nachádzajúca sa v niektorých rastlinách.
sietnicaSvetlocitlivé vrstvy nervového tkaniva v zadnej časti oka, ktoré prijímajú obrazy a posielajú ich ako elektrické signály cez optický nerv do mozgu.
skorbutOchorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C v strave. Symptómy zahŕňajú anémiu, ochorenie ďasien, krvácanie a modriny.
skríningKontrola choroby alebo stavu, keď nie sú žiadne príznaky.
skvamózna bunkaTyp bunky, ktorá pokrýva vnútorný a vonkajší povrch tela. Skvamózne bunky sú ploché bunky, ktoré pod mikroskopom vyzerajú ako rybie šupiny. Nachádzajú sa v tkanivách, ktoré tvoria povrch kože, výstelku dutých orgánov (ako je maternica) a priechodov dýchacích ciest (nos, hrdlo, priedušnice a pľúca) a tráviaceho traktu (ústa, pažerák a konečník).
slezinaOrgán veľkosti päste pod rebrami a nad žalúdkom na ľavej strane tela. Vaša slezina filtruje vašu krv a rozkladá staré červené krvinky, ukladá krv pre núdzové situácie, ako je trauma, a pomáha vášmu telu bojovať proti infekcii vytváraním bielych krviniek, ktoré ničia baktérie, vírusy a iné baktérie.
sliznicaVlhké tkanivo, ktoré vystiela niektoré orgány a telesné dutiny (ako je nos, ústa a pľúca) a vytvára hlien (hustá, klzká tekutina). Tiež sa nazýva sliznica.
slučkové diuretikumLieky, ktoré sa používajú na liečbu hromadenia tekutín v tele a kongestívneho zlyhania srdca. Môže sa použiť aj na liečbu vysokého krvného tlaku. Slučkové diuretiká zvyšujú množstvo vody, ktorú telo stráca ako moč.
sodíkSodík je elektrolyt, ktorý pomáha udržiavať acidobázickú rovnováhu krvi, pomáha regulovať krvný tlak a vodnú rovnováhu v bunkách a pomáha pri svalovej kontrakcii a prenose nervových impulzov. Príliš veľa soli však môže viesť k vysokému krvnému tlaku a mŕtvici. Vysoko spracované potraviny, ako sú lupienky a spracované mäso, zvyčajne obsahujú veľké množstvo sodíka.
sójaRastlina, ktorá produkuje fazuľa používaná v mnohých potravinárskych výrobkoch. Sójové produkty obsahujú izoflavóny (látky podobné estrogénu), ktoré sa skúmajú pri prevencii rakoviny, návalov tepla, ktoré sa vyskytujú pri menopauze, a osteoporózy (strata hustoty kostí). Nazýva sa tiež sója a sójové bôby. latinský názov: Glycín max.
spánok s pomalými vlnamiHlboký spánok bez snov.
SPF Ochranný slnečný faktor. Stupnica na hodnotenie úrovne ochrany pred spálením v produktoch na ochranu pred slnkom. Čím vyšší je SPF, tým väčšiu ochranu pred spálením poskytuje.
spina bifidaPorucha, pri ktorej sa chrbtica plodu počas prvého mesiaca tehotenstva nezatvára správne. Môže to viesť k trvalému poškodeniu nervov a miechy, čo spôsobí paralýzu nôh a chodidiel, problémy s črevami a močovým mechúrom, problémy s učením alebo hydrocefalus (príliš veľa tekutiny v mozgu).
splaškový kalMateriál, ktorý vzniká pri spracovaní ľudského odpadu v zariadeniach na čistenie odpadových vôd.
spojivoNeaktívna zložka (taká, ktorá nemá žiadny liečivý účinok na telo, ako je škrob, soľ alebo cukor), ktorá sa používa na držanie obsahu pilulky alebo tablety.
spojivové tkanivoBunky, ktoré spolupracujú na ochrane a podpore svalov, kĺbov, orgánov, kože a iných tkanív tela. Príklady spojivového tkaniva zahŕňajú chrupavku, tuk, krv a kosť.
srdcovo-cievne ochorenie / CVDVšeobecný termín označujúci poruchy srdca a krvných ciev. CVD zahŕňa ochorenie koronárnych artérií, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, vysoký krvný tlak, ochorenie periférnych artérií a mŕtvicu.
srdcovýSúvisiace so srdcom.
srdcový rytmusPravidelný tlkot srdca, keď sa krv pohybuje po celom tele.
statínLiek používaný na liečbu vysokého cholesterolu. Statíny znižujú množstvo cholesterolu a niektorých tukov v krvi.
sťažnosťV medicíne porucha, choroba alebo symptóm.
stimulantLátka, ktorá zvyšuje mozgovú aktivitu, bdelosť, pozornosť, krvný tlak, srdcový tep, dýchanie a energiu.
stĺpcovú bunkuTyp bunky, ktorá lemuje vnútorné a vonkajšie povrchy tela.
stolicaOdpadová hmota prešla v pohybe čriev; výkaly.
stolon Špecializovaná stonka, ktorá rastie vodorovne na povrchu zeme; korene a nové rastliny sa tvoria v uzloch pozdĺž stolon. Príkladom je jahoda.
strukovinySušená fazuľa a hrach vrátane fazule, pinto fazule, čiernej fazule, morskej fazule, lima fazule, čiernookého hrachu, garbanzo fazule (cícer), hrachu a šošovice. Strukoviny sú dobrým zdrojom bielkovín, železa, zinku, vlákniny, kyseliny listovej a draslíka.
strumaZväčšená štítna žľaza. Struma je spôsobená príliš malým množstvom jódu v strave alebo inými stavmi, ako je rast štítnej žľazy alebo žľazy, ktorá tvorí príliš veľa alebo málo hormónov.
subklinickýSúvisí s počiatočným štádiom ochorenia, skôr ako sa objavia príznaky a symptómy.
subkutánnePod kožou.
symptómPocit choroby, ktorý jednotlivec môže cítiť, ale ktorý nemôže zmerať zdravotnícky pracovník. Príklady zahŕňajú bolesť hlavy, únavu, bolesť žalúdka, depresiu a bolesť.
Synaptická štrbinaMedzera medzi nervovými bunkami (neurónmi). Nervové bunky medzi sebou komunikujú posielaním a prijímaním chemických správ (neurotransmiterov) cez synaptickú štrbinu.
synaptozómVrecko s časticami nervových zakončení, ktoré boli spracované v centrifúge v laboratóriu. Synaptozómy sa používajú v laboratórnych testoch na štúdium komunikácie medzi nervovými bunkami (neurónmi).
syndróm krátkeho črevaStav, pri ktorom ľudia nemôžu absorbovať dostatok vody, vitamínov, minerálov, bielkovín, tukov, kalórií a iných živín z jedla, ktoré jedia, pretože ich tenké črevo je príliš krátke. Črevo je príliš krátke, pretože podstúpili operáciu na odstránenie jeho časti, je poškodené alebo sa narodili bez neho.
syndróm nepokojných nôhPorucha nervového systému, ktorá spôsobuje nepríjemné alebo bolestivé pocity v nohách, najmä pri relaxácii, čo má za následok nekontrolovateľné nutkanie ich hýbať.
syndróm polycystických ovárií (PCOS)Nerovnováha hormónov, ktorá môže spôsobiť nepravidelnú ovuláciu, nepravidelnú menštruáciu alebo vôbec žiadnu; zvýšené ochlpenie tváre alebo tela; akné; abnormálne výrastky vo vaječníkoch; nabrať váhu; a neplodnosti. PCOS postihuje ženy v plodnom veku a je bežnejší u jedincov s obezitou alebo u jedincov, ktorí majú matku alebo sestru s PCOS. PCOS zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a rakoviny endometria a vaječníkov. Tiež sa nazýva syndróm polycystických vaječníkov.
synergizmusVzájomné pôsobenie dvoch alebo viacerých látok na dosiahnutie účinku, ktorý je väčší, ako by sa očakávalo pripočítaním samostatných účinkov každej z nich.
syntetickýVyrobené spojením častí do celku; zvyčajne súvisí s látkami, ktoré sú umelé alebo vyrobené.
syntézaVytváranie niečoho nového spojením samostatných častí (napríklad chemikálií). Napríklad slnečné svetlo je potrebné na syntézu vitamínu D v koži.
šošovkaČistá časť oka za dúhovkou, ktorá mení tvar, aby zaostrila blízke a vzdialené predmety na sietnicu (nervové tkanivo v zadnej časti oka, ktoré prijíma obrázky a posiela ich do mozgu).
štandardizáciaVýrobcovia procesu môžu použiť na zabezpečenie konzistencie medzi jednotlivými šaržami svojich produktov a na zabezpečenie miery kontroly kvality. Doplnky stravy nemusia byť v Spojených štátoch štandardizované. Niektorí výrobcovia používajú tento výraz nesprávne alebo vo význame rôznych vecí a prítomnosť slova „štandardizovaný“ na štítku doplnku nemusí nevyhnutne znamenať úroveň kvality produktu.
štandardná liečbaLiečebná terapia, ktorá je široko akceptovaná a používaná väčšinou zdravotníckych pracovníkov ako vhodná liečba konkrétneho stavu.
štandardný referenčný materiálOverený materiál.
štítna žľazaŽľaza umiestnená v prednej časti krku, pod hrtanom (Adamovo jablko). Štítna žľaza vytvára hormóny, ktoré cirkulujú v krvnom obehu a ovplyvňujú vývoj mozgu, metabolizmus, hmotnosť, dýchanie, srdcový tep, krvný tlak, funkcie nervového systému, telesnú teplotu, svalovú silu, suchosť pokožky, menštruačné cykly a hladinu cholesterolu.
ťažké kovyŤažké kovy sú minerály ako ortuť a olovo. Sú pomenované, pretože majú relatívne vysokú atómovú hmotnosť. Mnohé ťažké kovy sú jedovaté.
tamoxifénLiek používaný na liečbu rakoviny prsníka a na prevenciu rakoviny u žien, ktoré majú vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka. Tamoxifén blokuje účinky hormónu estrogén v prsníkoch. Patrí do skupiny liekov nazývaných antiestrogény.
telesné zásobyMnožstvo živiny, ktoré zostáva v tele po jedle a je k dispozícii na budúce použitie. Veľkosť a umiestnenie tejto extra zásoby sa líši v závislosti od živín. Napríklad železo sa ukladá v pečeni.
TempehTempeh je potravina vyrobená z fermentovaných sójových bôbov. Má vysoký obsah bielkovín a vlákniny.
tenké črevoČasť tráviaceho traktu, ktorá sa nachádza medzi žalúdkom a hrubým črevom.
terapeutickéPoužíva sa na liečbu chorôb a pomáha pri hojení.
terapeutický účinok Priaznivá odpoveď alebo výsledok liečebného alebo preventívneho opatrenia.
textúrovaný rastlinný proteínTextúrovaný rastlinný proteín (TVP) je náhrada mäsa vyrobená zo spracovaného sójového proteínu (sójová múka).
tiamín Dôležitá živina, ktorú telo potrebuje na výrobu energie z potravy, pre funkciu buniek a svalov a pre zdravý nervový systém. Tiamín sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane obohateného chleba a obilnín, strukovín, pečene, orechov, bravčového mäsa a celých zŕn.
tiazidové diuretikumLiek používaný na liečbu vysokého krvného tlaku a opuchov spôsobených prebytočnou tekutinou v telesných tkanivách (edém). Zvyšuje množstvo moču produkovaného telom.
tieseňDuševná alebo fyzická bolesť alebo utrpenie.
tinktúraKvapalina vyrobená namočením bylinky do roztoku alkoholu a vody. Používa sa na zahusťovanie a konzervovanie bylín a môže sa vyrábať v rôznych koncentráciách, ktoré sú vyjadrené ako pomery hmotnosti sušenej byliny k objemu alebo hmotnosti hotového výrobku.
tkanivoSkupina alebo vrstva buniek v živom organizme, ktoré spolupracujú pri vykonávaní špecifickej funkcie.
tlmivý centrálny nervový systémLiek, ktorý mení funkciu mozgu a spôsobuje ospalosť. Môže sa použiť v anestézii. Nazýva sa tiež látka tlmiaca CNS.
tofuTofu je mäkké jedlo podobné syru vyrobené zrážaním sójového mlieka. Tiež známy ako sójový tvaroh.
toleranciaSchopnosť užívať liek alebo doplnok stravy bez nepohodlia alebo nežiaducich vedľajších účinkov. Tiež stav, ktorý nastáva, keď si telo zvykne na liek alebo výživový doplnok, takže na dosiahnutie rovnakého účinku, ktorý pôvodne zažil, je potrebné buď väčšie množstvo, alebo iný liek alebo doplnok.
toxicitaMiera, do akej je niečo jedovaté (toxické).
toxickýSúvisí s jedom alebo niečím škodlivým pre telo. Toxické látky zvyčajne spôsobujú nežiaduce účinky na zdravie.
trankvilizérLiek používaný na liečbu úzkosti a nespavosti. Patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú látky tlmiace centrálny nervový systém (CNS). Príkladom je válium.
transplantáciaNáhrada tkaniva tkanivom z vlastného tela osoby alebo od inej osoby.
trávenieProces, ktorý telo používa na rozklad potravy na jednoduché látky na energiu, rast a opravu buniek.
tráviace šťavyTráviaca tekutina tvorená žalúdkom. Obsahuje kyselinu chlorovodíkovú, enzýmy, vnútorný faktor a hlien.
tráviaci traktVeľká svalová trubica, ktorá sa tiahne od úst až po konečník, v ktorej hormóny, enzýmy a pohyb svalov spolupracujú pri trávení potravy. Tiež sa nazýva gastrointestinálny (GI) trakt.
triglyceridTyp tuku, ktorý sa nachádza vo vašej krvi. Keď zjete viac, ako potrebujete, vaše telo premení nadbytočné kalórie na triglyceridy. Vysoké hladiny triglyceridov v krvi môžu zvýšiť riziko srdcových ochorení, srdcového infarktu a mŕtvice.
triterpénChemická zlúčenina nachádzajúca sa v niektorých rastlinách.
triterpénový glykozid Skupina chemikálií, ktoré sa nachádzajú v niektorých rastlinách. Príklady triterpénových glykozidov sú aceteín, cimicifugozid a 26-deoxyacetín, ktoré sú zložkami byliny čiernej rasce.
TriticaleTriticale je hybrid pšenice a raže.
trvanieDoba, počas ktorej niečo trvá.
tuberkulózaOchorenie spôsobené špecifickým typom baktérií, ktoré sa šíri z jedného človeka na druhého vzduchom. Tuberkulóza môže postihnúť mnohé časti tela, no najčastejšie postihuje pľúca. Človek nemusí mať príznaky tuberkulózy roky, ale môžu sa objaviť, keď pacient ochorie na vážny stav, ako je cukrovka, AIDS alebo rakovina. Tuberkulóza sa zvyčajne dá liečiť a vyliečiť antibiotikami. Tiež sa nazýva TB.
tuk (nasýtený)Nasýtený tuk je tuk, ktorý pozostáva z triglyceridov obsahujúcich iba radikály nasýtených mastných kyselín. Existuje niekoľko druhov prirodzene sa vyskytujúcich nasýtených mastných kyselín, ktoré sa líšia počtom atómov uhlíka, v rozmedzí od 3 uhlíkov (kyselina propiónová) po 36 (kyselina hexatriakontánová). Nasýtené mastné kyseliny nemajú žiadne dvojité väzby medzi atómami uhlíka v reťazci mastných kyselín a sú teda plne nasýtené atómami vodíka.
tukové tkanivoTukové tkanivo sa skladá z buniek ukladajúcich tuk a je primárnym miestom ukladania tuku v tele.
tukyTuky (alebo lipidy) sú základným zdrojom energie v strave, pretože: sú nosičom vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K), tvoria súčasť bunkových membrán, poskytujú veľmi koncentrovaný zdroj energie, poskytujú východisková zložka pre niektoré hormóny, poskytujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť. Tuk by sa však mal jesť s mierou, pretože príliš veľa môže viesť k priberaniu, srdcovým chorobám a niektorým druhom rakoviny. Dôležitý je aj druh konzumovaného tuku: Polynenasýtené a mononenasýtené tuky – (dobré) môžu pomôcť znížiť cholesterol. Nachádzajú sa v slnečnicovom, olivovom, repkovom oleji a margarínoch, ako aj v mnohých orechoch, semenách a sójových potravinách. Omega-3 je dôležitý polynenasýtený tuk, ktorý sa nachádza v tučných rybách, ako je losos a v starodávnej celozrnnej salbe. Nasýtené a trans-tuky – („zlé“) môžu zvýšiť hladinu cholesterolu a tým zvýšiť riziko srdcových ochorení. Nasýtené tuky sú prítomné v mnohých potravinách a vo všeobecnosti sa nachádzajú vo vyšších množstvách v živočíšnych produktoch a komerčne pečených výrobkoch. Transmastné kyseliny možno nájsť v margaríne a pečive, ako sú sušienky a pečivo. Najlepšie je jesť menej potravín, ktoré majú vysoký obsah nasýtených tukov a trans-tukov, alebo zvoliť chudé alebo nízkotučné alternatívy.
uhličitan vápenatýChemická zlúčenina, ktorá sa prirodzene nachádza v kriede, niektorých mušlích a iných látkach. Uhličitan vápenatý sa používa v antacidových liekoch na liečbu porúch trávenia a ako zdroj vápnika na doplnenie stravy.
UL / Horná hranicaNajväčší denný príjem živiny, ktorá sa považuje za bezpečnú pre väčšinu ľudí. Užívanie väčšieho množstva ako UL sa neodporúča a môže byť škodlivé. UL pre každú živinu stanovuje Rada pre potraviny a výživu pri Národných akadémiách vied, inžinierstva a medicíny. Napríklad UL pre vitamín A je 3 000 mikrogramov/deň. Ženy, ktoré konzumujú viac ako toto množstvo každý deň krátko pred alebo počas tehotenstva, majú zvýšenú šancu (riziko) mať dieťa s vrodenou chybou. Tiež sa nazýva tolerovateľná horná úroveň nasávania.
ulcerózna kolitídaChronický zápal hrubého čreva, ktorý spôsobuje tvorbu vredov v jeho výstelke. Tento stav je poznačený bolesťou brucha, kŕčmi a uvoľneným výtokom hnisu, krvi a hlienu z čreva.
ultrafialové svetloNeviditeľné lúče, ktoré sú súčasťou energie pochádzajúcej zo slnka. Ultrafialové svetlo pochádza aj zo slnečných lámp a solárií. Môže poškodiť pokožku a spôsobiť rakovinu kože.
úmrtnosťMiera úmrtnosti.
vagínaSvalový kanál medzi maternicou a vonkajšou časťou tela.
vaječníkJedna z páru ženských reprodukčných žliaz, v ktorých sa tvoria a ukladajú vajíčka (vajíčka). Vaječníky sú umiestnené v panve, jeden na každej strane maternice.
valepotriátAktívna zložka valeriány. Má sedatívny účinok.
valeriána lekárskaKorene tejto rastliny používajú niektoré kultúry ako prísadu do miernych sedatív a prostriedkov na spanie pri nervovom vypätí a nespavosti. Skúma sa pri zlepšovaní spánku u pacientov podstupujúcich liečbu rakoviny. latinský názov: Valeriana officinalis.
vápnikMinerál nachádzajúci sa v celom tele. Vápnik je potrebný pre zdravé kosti a zuby, pre správne fungovanie nervov a enzýmov a pre zrážanlivosť krvi. Vápnik sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane mlieka, jogurtov a syrov, a v čínskej kapuste, keli, brokolici a obohatených potravinách, ako sú mnohé nápoje, tofu a cereálie.
vazomotorickýSúvisí so zužovaním a rozširovaním krvných ciev.
väzbový test estrogénového receptoraER väzbový test. Laboratórny test na určenie prítomnosti proteínu nachádzajúceho sa na bunkách ženského reprodukčného tkaniva, niektorých iných tkanivách v tele a niektorých rakovinových bunkách. Hormón estrogén sa naviaže (viaže) na receptory vo vnútri buniek a môže spôsobiť rast buniek.
VegánČlovek, ktorý sa živí výlučne rastlinnou potravou. Vegáni nejedia mäso, hydinu, ryby, vajcia, mlieko, mliečne výrobky ani med a nepoužívajú kožu, hodváb, vlnu, ani mydlá a kozmetiku, ktoré sú vyrobené zo živočíšnych produktov.
vegetariánska stravaStrava založená na potravinách, ktoré pochádzajú z rastlín, ako je zelenina, fazuľa, ovocie a obilniny. Existuje mnoho druhov vegetariánskej stravy, niektoré zahŕňajú potraviny pochádzajúce zo zvierat. Strava, ktorá obsahuje aj vajcia a mliečne výrobky, sa nazýva lakto-ovo vegetariánska. Prísna vegetariánska a vegánska strava zahŕňa iba potraviny vyrobené z rastlín. Okrem toho ľudia, ktorí dodržiavajú vegánsku stravu, sa tiež môžu rozhodnúť nepoužívať produkty pochádzajúce zo zvierat, ako je med, koža, kožušina, hodváb a vlna.
vegetariánstvoPrax vyhýbania sa všetkým alebo väčšine živočíšnych produktov z environmentálnych, filozofických a zdravotných dôvodov. Vegetariáni (ľudia, ktorí praktizujú vegetariánstvo) jedia stravu založenú na potravinách, ktoré pochádzajú z rastlín a môžu zahŕňať niektoré mliečne výrobky a vajcia. Pozri: vegetariánska strava.
vírusOrganizmus, ktorý môže rásť a množiť sa iba vo vnútri buniek živých ľudí, rastlín alebo zvierat. Pri množení sa dokáže meniť (mutovať), čo sťažuje liečbu vírusových ochorení. Vírusy spôsobujú mnohé infekcie a ochorenia, ako je bežné prechladnutie, AIDS (syndróm získanej imunodeficiencie), herpes a hepatitída.
vitamínŽivina, ktorú telo potrebuje v malých množstvách na fungovanie a udržanie zdravia. Ide napríklad o vitamíny A, C a E.
vitamín AVšeobecný termín pre skupinu zlúčenín, ktoré zahŕňajú karotenoidy provitamínu A (nachádzajú sa v potravinách, ktoré pochádzajú z rastlín) a retinol (vopred vytvorený vitamín A nachádzajúci sa v potravinách, ktoré pochádzajú zo zvierat). Telo môže použiť retinol na výrobu sietnice a kyseliny retinovej (iné formy vitamínu A). Vitamín A hrá dôležitú úlohu pri videní, raste kostí, reprodukcii, imunite, vývoji buniek a zdraví pokožky. Vitamín A sa nachádza v niektorých potravinách, vrátane vajec, pečene, obohateného mlieka, syra, zelenej listovej zeleniny (ako je špenát, kel, okrúhlica, kríčkovec a rímsky šalát), brokolice, tmavooranžového ovocia a zeleniny (ako sú marhule, mrkva, tekvica, sladké zemiaky, papája, mango a melón) a červená paprika.
vitamín BŽivina, ktorá je dôležitá pre funkciu buniek. Vitamíny B sú biotín, folát, niacín, kyselina pantoténová, riboflavín (vitamín B2), tiamín, vitamín B6 a vitamín B12. Vitamíny skupiny B tvoria komplex vitamínov B.
vitamín B1 (tiamín)Vitamín B1 je potrebný pre energetický metabolizmus a správnu činnosť nervovej sústavy. Dobré zdroje zahŕňajú celozrnné výrobky, sójové bôby, hrach, fazuľa, pistáciové oriešky.
vitamín B12Skupina chemických zlúčenín, ktoré obsahujú kobalt a sú potrebné pre určité chemické reakcie v tele. Vitamín B12 podieľa sa na udržiavaní zdravých nervových buniek a červených krviniek. Je potrebný na tvorbu DNA (genetického materiálu vo všetkých bunkách) a je potrebný na metabolizmus (chemické zmeny, ktoré prebiehajú v tkanivách na produkciu energie a základných materiálov potrebných pre telo) uhľohydrátov, tukov a bielkovín. Tiež sa nazýva kobalamín.
vitamín B2 (riboflavín)Vitamín B2 je potrebný pre energetický metabolizmus, rast tkanív a udržanie dobrého zraku. Dobrým zdrojom sú mliečne výrobky (mlieko, syry, jogurty), brokolica, špenát, huby a vajcia.
vitamín B3 (niacín)Vitamín B3 je potrebný pre energetický metabolizmus, správne trávenie a zdravý nervový systém. Medzi dobré zdroje patrí fazuľa, arašidy, huby, mlieko, syr, kuracie mäso a losos.
vitamín B6Skupina vo vode rozpustných chemických zlúčenín, vrátane pyridoxínu, pyridoxalu a pyridoxamínu. Podieľa sa na metabolizme bielkovín, je potrebný pre efektívnu činnosť nervového systému a imunitného systému a je potrebný na tvorbu hemoglobínu (molekuly v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík do tkanív). Pomáha tiež udržiavať hladinu glukózy v krvi (cukor) v normálnom rozmedzí.
vitamín CŽivina, ktorú telo potrebuje na tvorbu kolagénu (proteín nachádzajúci sa v chrupavkách, šľachách, väzivách, kostiach a krvných cievach), na vstrebávanie železa z potravy a na hojenie rán. Je to antioxidant a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Vitamín C sa nachádza v niektorých potravinách vrátane citrusových plodov, jahôd, papriky, tmavozelenej zeleniny, paradajok a zemiakov. Tiež sa nazýva kyselina askorbová.
vitamín DŽivina, ktorá sa získava zo stravy a môže sa vytvárať v koži po vystavení slnečnému žiareniu. Vitamín D pôsobí ako hormón. Pomáha vytvárať a udržiavať silné kosti, udržiavať normálnu hladinu vápnika a fosforu v krvi a zvyšuje vstrebávanie vápnika; pomáha tiež udržiavať zdravý imunitný systém a kontrolovať rast buniek. Vitamín D sa nachádza v niektorých potravinách vrátane niektorých druhov tučných rýb a mlieka a raňajkových cereálií, ktoré sú obohatené o vitamín D.
vitamín EŽivina, ktorú telo potrebuje na udržanie zdravého imunitného systému a na opravu poškodenia DNA. Je to antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Vitamín E sa nachádza v niektorých potravinách vrátane rastlinných olejov, orechov a semien, obohatených cereálií na raňajky a špenátu, brokolice, kivi a manga.
vitamín KŽivina, ktorú telo potrebuje na to, aby fungovalo a zostalo zdravé. Pomáha vytvárať krvné zrazeniny a udržiavať silné kosti. Vitamín K sa nachádza v niektorých potravinách vrátane zelenej listovej zeleniny, brokolice, pečene a rastlinných olejov. Vyrábajú ho aj baktérie, ktoré žijú v hrubom čreve.
vitamín rozpustný vo vodeVitamín, ktorý sa rozpúšťa vo vode a vylučuje sa močom. Potraviny, ktoré dodávajú vitamíny rozpustné vo vode, je potrebné jesť pravidelne, pretože sa v tele neukladajú. Medzi vitamíny rozpustné vo vode patrí vitamín C, biotín, folát, niacín, kyselina pantoténová, riboflavín (vitamín B2), tiamín a vitamín B6.
vitamínyVitamíny sú molekuly, ktoré telo potrebuje pre zdravie a rast v malom množstve a musia byť denne prijímané stravou. Výnimkou z tohto pravidla sú vitamín D, ktorý sa tvorí v koži pri vystavení slnečnému žiareniu, a vitamín K, ktorý si v malých množstvách dokážu syntetizovať črevné baktérie. Vitamíny hrajú zásadnú úlohu pri uvoľňovaní energie z potravy a pri urýchľovaní mnohých chemických reakcií, ktoré sa v tele vyskytujú každú sekundu. Hrajú tiež dôležitú úlohu pri tvorbe zložiek tela, ako je krv a kosť, a sú tiež antioxidantmi.
vlákninaLátka v rastlinách, ktorú nemôžete stráviť. Zvyšuje objem vašej stravy, aby ste sa cítili nasýtení, pomáha predchádzať zápche a môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb a cukrovky. Dobré zdroje vlákniny zahŕňajú celé zrná (ako je hnedá ryža, ovos, quinoa, bulgur a pukance), strukoviny (ako je čierna fazuľa, fazuľa garbanzo, hrach a šošovica), orechy, semená, ovocie a zelenina.
vnútorný faktorProteín tvorený žalúdkom, ktorý je potrebný na vstrebávanie vitamínu B12
v hrubom čreve.
vodaVoda je jednou zo živín, ktorú naše telo potrebuje pre zdravie a tvorí 50-70% našej telesnej hmotnosti. Všetky bunky v tele si to vyžadujú a dostatočný príjem vody pomáha predchádzať dehydratácii. Každý deň je potrebných 6-8 pohárov vody, viac ako to môže byť potrebné počas horúceho počasia alebo pre aktívnych ľudí. Príznaky toho, že človek môže byť aj mierne dehydratovaný, zahŕňajú: neschopnosť sústrediť sa, zmätenosť, únavu, náladový, tmavo sfarbený moč alebo vysušené popraskané pery. Ľudia sú často už mierne dehydrovaní skôr, ako začnú pociťovať smäd.
voľné radikályAtóm alebo molekula vytvorená v tele, ktorá môže poškodiť bunky. Voľný radikál má aspoň jeden nepárový elektrón, čo ho robí nestabilným. Aby sa stal stabilný, voľný radikál odoberie elektrón inému atómu, čo robí
atóm nestabilným a spúšťa reťazovú reakciu, ktorá môže poškodiť bunky. Voľné radikály vznikajú pri chemických zmenách, ktoré prebiehajú v bunke alebo organizme na produkciu energie a základných materiálov potrebných pre dôležité životné procesy (metabolizmus). Pochádzajú tiež z tabakového dymu, znečistenia, žiarenia zo slnka a röntgenových lúčov a iných zdrojov mimo tela. Voľné radikály poškodzujú bunky, spôsobujú genetické zmeny (mutácie) a môžu hrať úlohu pri rakovine, srdcových chorobách a chorobách súvisiacich s vekom (ako je Alzheimerova, Parkinsonova a Lou Gehrigova choroba). Voľné radikály sú tiež prospešné; podieľajú sa na zabíjaní mikróbov (mikroorganizmov) a pomáhajú hormónom a chemickým prenášačom komunikovať s bunkami. Proteíny (enzýmy) vytvorené telom a vitamín C, vitamín E a beta karotén v strave pomáhajú predchádzať poškodeniu voľnými radikálmi.
vredVred na koži alebo vo výstelke orgánu alebo iného tkaniva, ktorý sa prehlbuje, keď bunky odumierajú. Vredy sa tvoria tam, kde opuch, začervenanie, bolesť a teplo (zápal) zabili bunky, potom krvácajú a produkujú hnis.
vrodenéDuševný alebo fyzický stav, s ktorým sa dieťa narodí. Môže byť dedičná (prenášaná z rodiča na dieťa prostredníctvom informácií v génoch), alebo sa môže vyskytnúť počas vývoja plodu v maternici, prípadne môže ísť o kombináciu oboch.
vysoký krvný tlakZa vysoký krvný tlak (hypertenziu) sa považuje meranie krvného tlaku 140/90 mmHg (milimetre ortuti) alebo vyššie. Krvný tlak je sila krvi, ktorá tlačí na steny tepien. Merania krvného tlaku sa zapisujú ako dve čísla, napríklad 120/80. Prvé číslo (systolický tlak) meria tlak, keď srdce bije a pumpuje krv do tepien. Druhé číslo (diastolický tlak) meria tlak, keď je srdce medzi údermi v pokoji. Vysoký krvný tlak je stav, ktorý sa vyskytuje, keď krvný tlak človeka často meria nad 140/90 alebo pravidelne zostáva na tejto alebo vyššej úrovni. Tento stav zvyčajne nemá žiadne príznaky, ale môže byť život ohrozujúci. Poškodzuje tepny a zvyšuje riziko mŕtvice, srdcového infarktu, zlyhania obličiek a slepoty. Tiež sa nazýva hypertenzia.
Wernicke-Korsakoffov syndrómPorucha mozgu spôsobená nedostatkom tiamínu (vitamínu B1), zvyčajne v dôsledku nadmerného požívania alkoholu. Symptómy zahŕňajú zmätenosť, problémy so zrakom, nedostatočnú kontrolu svalov, stratu pamäti, tras, halucinácie a kómu.
WHO / Svetová zdravotnícka organizáciaAgentúra Organizácie Spojených národov, ktorá sa zaoberá celosvetovým zdravím.
záchvatNáhle zmeny v správaní spôsobené nadmernou elektrickou aktivitou v mozgu.
zakrpatený rastNie je schopný dosiahnuť očakávanú výšku, veľkosť alebo úroveň vývoja pre vek dieťaťa.
zápalSčervenanie, opuch, bolesť a/alebo pocit tepla v určitej oblasti tela. Ide o ochrannú reakciu na poranenie, ochorenie alebo podráždenie tkanív.
zápal pľúcZápal jedného alebo oboch pľúc. Baktérie, vírusy, huby, parazity, iné choroboplodné zárodky a poranenia môžu spôsobiť zápal pľúc a ich naplnenie tekutinou. Symptómy sa môžu objaviť náhle, od miernych až po závažné a môžu zahŕňať horúčku, zimnicu, bolesť na hrudníku, kašeľ, dýchavičnosť a ťažké dýchanie. Zápal pľúc môže dostať každý, no nebezpečný je najmä u dojčiat, starších ľudí a ľudí s oslabeným imunitným systémom, pľúcnymi chorobami, srdcovými chorobami alebo cukrovkou.
zápalové ochorenie čriev / IBDDlhotrvajúce (chronické) problémy, ktoré spôsobujú podráždenie a vredy v tráviacom trakte. Najčastejšími ochoreniami sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.
zápchaStav, pri ktorom sa stolica stáva tvrdou, suchou a ťažko priechodnou a pohyby čriev sa vyskytujú zriedkavo. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať bolestivé pohyby čriev a pocit nafúknutia, nepohodlia a spomalenia.
zázvorKoreň tejto rastliny sa používa pri varení a v niektorých kultúrach na liečbu nevoľnosti, zvracania a niektorých iných zdravotných stavov. Skúma sa pri liečbe nevoľnosti a zvracania spôsobených chemoterapiou rakoviny. latinský názov: Zingiber officianale.
zdravotné tvrdenieVyhlásenie na etikete produktu potraviny alebo výživového doplnku, ktoré opisuje vzťah medzi potravinou, zložkou potraviny alebo zložkou výživového doplnku a znížením rizika vzniku ochorenia alebo zdravotného stavu. Napríklad: „Zdravá strava s dostatočným množstvom kyseliny listovej môže znížiť riziko, že žena bude mať dieťa s vrodenou chybou mozgu alebo miechy.“
zdravotné postihnutieFyzické alebo duševné poškodenie, ktoré výrazne obmedzuje schopnosť človeka chodiť, vidieť, počuť, hovoriť, dýchať, učiť sa, pracovať alebo sa o seba starať.
zeaxantínLátka nachádzajúca sa v kukurici, zelenej listovej zelenine, tomelu, mandarínkach, semenách a vaječnom žĺtku. Je to karotenoid, ktorý telo nedokáže využiť na tvorbu vitamínu A. Skúma sa pri prevencii niektorých očných ochorení (vekom podmienená degenerácia makuly a šedý zákal).
zhubná anémiaAutoimunitné ochorenie, ktoré bráni telu vytvárať vnútorný faktor (proteín vytvorený žalúdkom a potrebný na vstrebávanie vitamínu B12 v čreve). Ak sa zhubná anémia nelieči, spôsobuje nedostatok vitamínu B12, ktorý vedie k megaloblastickej anémii (porucha, pri ktorej sú červené krvinky väčšie ako normálne, nezrelé a ich počet je málo, čo znižuje množstvo kyslíka, ktoré môže krv prenášať do krvi). telesné tkanivá).
zinokMinerál nachádzajúci sa vo väčšine buniek tela. Pomáha enzýmom správne fungovať, pomáha udržiavať zdravý imunitný systém, pomáha udržiavať zmysly pre chuť a vôňu a je potrebný na hojenie rán, tvorbu DNA a normálny rast a vývoj počas tehotenstva, detstva a dospievania. Zinok sa nachádza v niektorých potravinách vrátane ustríc, červeného mäsa, hydiny, fazule, orechov, niektorých morských plodov, celých zŕn, obohatených cereálií na raňajky a mliečnych výrobkov.
zložkaKomponent, časť alebo zložka väčšieho celku. Napríklad kyselina valerénová a valepotriát sú zložkami doplnku stravy valeriána.
zlúčeninaVo farmácii látka, ktorá obsahuje viac ako jednu zložku.
zlyhanie obličiekStrata funkcie obličiek. Keď je zlyhanie obličiek spôsobené akútnym (náhlym a krátkodobým) stavom, ako je traumatické poranenie alebo otrava, obličky sa môžu zotaviť. Zvyčajne je však zlyhanie obličiek spôsobené chronickými (dlhodobými) stavmi, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka. Chronické ochorenia trvalo poškodzujú obličkové tkanivo; liečby zahŕňajú dialýzu a transplantáciu obličky.
železoVo výžive, minerál, ktorý telo potrebuje na tvorbu červených krviniek, bielkovín a enzýmov; a na kontrolu bunkového rastu a bunkovej špecializácie. Železo sa nachádza v niektorých potravinách vrátane červeného mäsa, rýb, hydiny, šošovice a fazule.
žihľavkaVyvýšené červené hrbolčeky alebo škvrny na povrchu kože, ktoré prichádzajú a odchádzajú a svrbia, pália alebo štípu. Zvyčajne sú spôsobené alergickou reakciou na lieky, jedlo alebo uhryznutie hmyzom. Tiež sa nazýva urtikária.
žírna bunkaDruh bielych krviniek.
živiceLátka nachádzajúca sa v niektorých rastlinách.
živinyŽiviny sú látky získané z potravy, ktoré potrebujeme pre metabolizmus alebo fyziologické procesy. Sacharidy, tuky, bielkoviny, vitamíny, minerály, vláknina a voda sú všetky živiny.
žľazaMalý orgán, ktorý vytvára a uvoľňuje látku, ako je pot, slzy, sliny, mlieko, hormón alebo látky, ktoré pomáhajú pri trávení.
žltačkaŽltačka je zožltnutie kože v dôsledku nadmerného hromadenia bilirubínu v krvi. Môže to byť spôsobené vysokou úrovňou deštrukcie červených krviniek.